Weissov zverenec Nimrod víťazne na úvod v St. Moritzi

Domáci 5-ročný hnedák Nimrod z trénerskej opatery holíčskeho rodáka Miroslava Weissa sa v čase 1:57,22 min iste o 0,5 dĺžky stal víťazom Grand Prix Longines (rovina, 1800 m, pre 4-ročné a staršie kone, celková dotácia 20 000 CHF), hlavných dostihov pre plemeno anglického plnokrvníka v rámci nedeľňajšieho prvého z troch mítingov tradičného februárového festivalu White Turfu na snehu vo švajčiarskom St. Moritzi. V sedle reprezentanta Belmond Racing Stables bol džokej Maxim Pecheur pri outsiderskej stávkovej kvóte 11,4 medzi 11 aktérmi. Nimrod získal prémiu 8400 švajčiarskych frankov.
  

Druhý skončil britský 7-ročný hnedý valach Berrahri (dž. Dayverson De Barros) a tretím miestom ešte o 5 dĺžok späť 7-ročný ryšavý valach Strade Kirk (dž. Silvia Casanovová) zvýraznil úspech kouča Weissa pôsobiaceho v rodinnej centrále Beliar v Urdorfe pri Zürichu.


  

Navyše, Weissovi štvornohí podriadení obsadili hneď prvé štyri priečky na sprievodnej šprintérskej Grand Prix Guardaval Immobilien - Zuoz und Passugge na 1300 m o sumárnu dotáciu 15 000 CHF. Bolo to v poradí 5-ročný ryšavý valach Kontrast (dž. Silvia Casanovová, 5,5), Alvin the Drummer (dž. Rene Piechulek), Dhalam (dž. Maxim Pecheur) a Footprintinthesand (dž. Dennis Schiergen). "S takýmto interným pomerom síl som síce príliš nerátal, ale jazdkyňa mala z Kontrasta doma na tréningoch vždy dobrý pocit," povedal Weiis pre spravodajskú službu podujatia.


  

Vrcholom celej série v mondénnej atmosfére bude 18. februára 79. Longines Grosser Preis von St. Moritz so štatútom Grade 2 na 2000 m o prémiový balík 111 111 švajčiarskych frankov. Majiteľ víťaza získa 46 666 CHF. Vlani tieto dostihy museli zrušiť pre nepriaznivé klimatické podmienky a z toho vyplývajúce poškodenie dráhy - kontrola podkladu odhalila presakovanie vody a nebezpečné podmočenie terénu. Súperenia sa konajú na povalcovanej bielej pokrývke zamrznutého jazera Moritzsee v dejisku ZOH 1928 a 1948 v nadmorskej výške 1768 m. Stredná druhá časť White Turf 2018 sa uskutoční v nedeľu 11. februára.


  

Polstoročie v krajine "helvétskeho kríža" žijúci 68-ročný 21-násobný a úradujúci miestny šampión Weiss sa dosiaľ naposledy radoval z triumfu na Veľkej cene St. Moritzu v sezóne 2015 (Fabrino). Člen známej záhorskej turfovej famílie, ktorej patrí Žrebčín Kobylany pri Radošovciach medzi Senicou a Holíčom, sa presadil na samotnej GP aj v sezónach 1995 (Treasure Bill) a 2009 (Song of Victory, pričom zvyšné medaily vtedy za ním brali tréningoví kolegovia Collow a Vlavianus). Weissovo panovanie vo švajčiarskom šampionáte prerušil od roku 1996 iba Kurt Schafflützel v sezóne 2003.

 

Miki Kočan

SITA

 

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený