Víťaz Kentucky Derby Always Dreaming favoritom sobotňajších Preakness Stakes

Domáci tmavý hnedák Always Dreaming, 6. mája víťaz Kentucky Derby na hipodróme Churchill Downs v Louisville, je s predbežnou stávkovou kvótou 1,8 jasným predbežným favoritom sobotňajších dostihov Xpressbet.com 142. Preakness Stakes (rovina, Group 1, 1900 m, pre 3-ročné kone, celková dotácia 1,5 milióna USD, piesková dráha, 0.48 h už v nedeľu SELČ), druhej súčasti americkej klasickej Trojkoruny 2017. Na hipodróme Pimlico pri Baltimore v Marylande bude mať deviatich súperov a v stredu mu vyžrebovali výhodný vstupný post 4.
  

Na KD získal zverenec Todda Pletchera Always Dreaming prémiu 1 635 800 USD pre majiteľský syndikát MeB Racing, Brooklyn Boyz, Teresa Viola, St Elias, Siena Farm and West Point. V sedle pracoval džokej John Velazquez, bude aj teraz. Always Dreaming ako ročný stál na aukcii v Keenelande 350 000 USD. Spolumajiteľov syn Anthony Bonomo ml. pritom pri licitovaní išiel nad limit stanovený otcom. Žrebec má celkovú bilanciu 6 štartov, 4 prvenstvá, zárobok 2 284 700 amerických dolárov.


  

Kuriozitou je, že v New Yorku sídliaci kouč Pletcher, 7-násobný držiteľ bilančnej Eclipse Award, napospol má tendenciu Preakness Stakes vynechávať a počkať si na Belmont Stakes. Z ôsmich pokusov nedosiahol ani jeden triumf, jeho maximom je tretie miesto Impeachmenta z roku 2000. Samozrejme, šanca na Triple Crown ho pomkla zmeniť postoj. "Zásobník sa zdá byť plný a Always Dreaming je podľa tréningov dravý," skonštatoval Pletcher. Naposledy poslal koňa na Preakness Stakes po absolvovaní Kentucky Derby v roku 2010. Bol to hrdina z Louisvillu Super Saver, v následnom súperení o symbolický veniec z kvetov Blackeyed Susan (rudbekia srstnatá) sa však musel uspokojiť s ôsmou priečkou.


  

"Dva týždne sú krátka doba a niekedy fakt netušíte, ako sa to prejaví, kým sa kone neobjavia v cieľovej rovinke a zrazu je jasné, čo zostalo v rezervoári síl. Usilovali sme sa počínať si v príprave čo najpriamejšie a neprešpekulovať to. Nechali sme ho cválať a byť v pohode," prezradil Pletcher a dodal: "Páči sa mi, ako sa Always Dreaming správa v stajni, je usadený. Na dráhe prejavuje silu, ale dobrým spôsobom. Nechcel by som ho vidieť prehnane nabudeného." K možnej Trojkorune uviedol: "Dúfajme, že v nedeľu sa zobudíme s dôvodom uvažovať o nej."


  

Papierovou dvojkou zostavy je šampión "juniorov" z predchádzajúcej sezóny Classic Empire (dž. Julien Leparoux, kvóta 4,0), ktorý v Louisville na rozmočenej dráhe a po nepriaznivom priebehu skončil s veľkým mankom 8,75 dĺžky štvrtý. O 2,75 dĺžky strieborný Lookin At Lee (dž. Corey Lanerie) núka 11-násobok vkladu.


  

Záverečná tretia položka Triple Crown - 149. Belmont Stakes (2400 m) na rovnomennej dráhe v Belmont Parku v New Yorku - sa uskutoční v sobotu 10. júna. Predvlani Trojkorunu dobyl American Pharoah, odolávala od sezóny 1978. Zatiaľ sa ňou ozdobil tucet koní. Minulý rok víťaz KD, hokejovo pomenovaný Nyquist, prehral v Pimlicu s Exaggeratorom aj Cherry Wineom.


  

Držitelia americkej dostihovej Trojkoruny (12): Sir Barton (1919), Gallant Fox (1930), Omaha (1935), War Admiral (1937), Whirlaway (1941), Count Fleet (1943), Asault (1946), Citation (1948), Secretariat (1973), Seattle Slew (1977), Affirmed (1978), American Pharoah (2015)

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený