Veľká cena St. Moritzu v nedeľu nebude a zrejme ju úplne zrušia

Pre poškodenie dráhy sa v nedeľu a zrejme ani v žiadnom náhradnom termíne neuskutoční 78. ročník Longines Veľkej ceny St. Moritzu (rovina, Grade 2 - Kategorie A, 2000 m, pre 4-ročné a staršie kone, celková dotácia 111 111 CHF - v prepočte 104 340 eur), hlavné dostihy tradičného februárového festivalu White Turf na povalcovanej snehovej pokrývke zamrznutého jazera Moritzsee v dejisku ZOH 1928 a 1948 v nadmorskej výške 1768 m. Míting prerušili po úvodnom z ôsmich naplánovaných súperení pod vplyvom hromadného pádu troch koní, pri ktorom utrpel Boomerang Bob fatálne zranenia a jeho džokeja Georga Bakera letecky transportovali do nemocnice. Následná kontrola podkladu odhalila presakovanie vody a nebezpečné podmočenie terénu. Podľa webu GaloppOnline.de je pravdepodobné, že sa nepodari zorganizovať pokračovanie podujatia v iný deň.
  

Favoritom Grosser Preis von St. Moritz bol nemecký Tellina so slovenským džokejom Jozefom Bojkom. Zverenec Andreasa Wöhlera z Güterslohu pri Bielefelde mal u stávkovej kancelárie Race Bets kurz 4 medzi 16 aktérmi. Osemročný hnedý valach s juhoafrickým pôvodomTellina reprezentuje prominentnú žlto-čiernu kombináciu Stiftung Gestüt Fährhof rodiny kávových magnátov Jacobsovcov. Vlani v septembri skončil druhý v Dortmunde na vytrvalostnej klasike Deutsches St. Leger. Siedmeho januára s Bojkovou podporou vynikol o priepastných 14 dĺžok na piesku v nemeckom Neusse, čím v rámci prípravy na terajší vrchol zrealizoval kurz iba 1,2.


  

Štyridsaťpäťročný bratislavský rodák Bojko triumfoval na neoficiálnych ME plnokrvníkov na snehu v roku 2013 v sedle nemeckého 6-ročného ryšiaka Russian Tanga práve vo Wöhlerovej opatere a vtedy pre agentúru SITA povedal: "Tieto dostihy sú mimoriadne, ťažko sa zaraďujú do hierarchie úspechov. St. Moritz však vždy bude výnimočný." Na majiteľa víťaza čakala prémia 46 666 švajčiarskych frankov - cca 43 820 eur. Nemecký vicešampión zo sezóny 2001 Bojko má najväčší úspech v podobe víťazstva na Deutsches Derby na 2400 m o 500 000 eur 3. júla 2011 v Hamburgu-Horne s Waldparkom.


  

Hostiteľ Fabrino (dž. Fergus Sweeney), ktorého v centrále Beliar v Urdorfe neďaleko Zürichu pripravuje holíčsky rodák Miroslav Weiss, mal kurz 12. Takmer polstoročie v krajine "helvétskeho kríža" žijúci 67-ročný 20-násobný a úradujúci miestny šampión Weiss sa z Fabrinovho úspechu v St. Moritzi radoval predvlani. Člen známej záhorskej turfovej rodiny Weissovcov, ktorá prevádzkuje Žrebčín Kobylany pri Radošovciach medzi Senicou a Holíčom, sa presadil na Grosser Preis von St. Moritz aj v sezónach 1995 (Treasure Bill) a 2009 (Song of Victory, pričom zvyšné medaily vtedy za ním brali tréningoví kolegovia Collow a Vlavianus). Weiss sa zásluhou Footprintinthesanda (dž. Christophe Soumillon) radoval po jedinom uskutočnenom nedeľňajšom súperení Grand Prix Moyglare Stud na 1300 m o 30 000 CHF.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený