Rekindling víťazom Melbournského pohára

Írsky 3-ročný hnedák Rekindling s džokejom Coreym Brownom sa za 3:21,19 min o 0,5 dĺžky stal víťazom 157. ročníka austrálskych vytrvalostných rovinových dostihov Emirates Melbourne Cup na hipodróme Flemington. Hendikepové súperenie so štatútom Group 1 na 3200 m o 6,2 milióna AUD sa tradične koná v prvý novembrový utorok, deň pracovného pokoja v austrálskom štáte Viktória, a označujú ho za "súperenie, ktoré paralyzuje národ".
  

Zverenec ešte len 24-ročného začínajúceho kouča so slávnym priezviskom Josepha O´Briena Rekindling získal pre svojho majiteľa Lloyda Williamsa prémiu 3,6 milióna AUD. Mal stávkovú kvótu 17,1. Druhý skončil jeho krajan Johannes Vermeer (dž. Ben Melham, 12,5), ktorého pripravuje Josephov otec Aidan Patrick O´Brien. Úspech "zeleného ostrova" podčiarkol ešte o 2,5 dĺžky tretí Max Dynamite (dž. Zac Purton, 17,0) z prípravky Willieho Mullinsa. O jedno miesto sa zhoršil oproti predvlaňajšej edícii.


  

Najlepším domácim aktérom bol štvrtý Big Duke (dž. Brenton Avdulla, 18,7), za ktorým nasledovali britský Nakeeta (dž. Glyn Schofield, 33,5), írsky Thomas Hobson (dž. Ben Allen, 27,4) a francúzsky Tiberian (dž. Olivier Peslier, 25,6), takže Európania priam ohurujúco dominovali medzi 23 kandidátmi. Mierne favorizovaný britský Marmelo (dž. Hugh Bowman, 7,3) sa pritom musel uspokojiť s desiatym miestom. Austrálsky obhajca prvenstva Almandin (dž. Lanfranco Dettori, 8,6) bol dvanásty. Jediná štartujúca jazdkyňa v mužskej konkurencii Kathy O´Harová finišovala v sedle kobyly Single Gaze (28,4) sedemnásta.


  

Štvrtý zo septembrovej britskej prototypovej klasiky St. Leger v Doncastri Rekindling teraz má štatistiku 10 vystúpení, 4 prvenstvá, zisk 2 409 320 libier podľa Racing Postu. Na kultovom júnovom The Derby v Epsome bol až šestnásty. Je odchovancom rodiny Pocockovcov a ako 2-ročného ho ešte školil tréner David Wachman.


  

"Hovorím všetkým, ktorí počúvajú, že Joseph sa v budúcnosti stane lídrom trénerov na celom svete. Aj jeho otec sa musí mať na pozore," vyhlásil Rekindlingov vlastník Lloyd Williams a pokračoval: "Práve sme videli štart úžasnej kariéry. Joseph je absolútne výnimočným mladým mužom a toto je neskutočný úspech." Williams triumfoval aj vlani zásluhou spomenutého Almandina a so šiestimi prvenstvami je rekordérom v príslušnej kategórii, už minulý rok utvoril dejinné maximum. Patrí mu aj aktuálne druhý v cieli Johannes Vermeer.


  

Samotný Joseph O´Brien povedal: "Je to neuveriteľné. Rekindling je odolným koňom a trénuje sa veľmi ľahko. Je to ohromný tvor a zaslúži si všetko uznanie. Dnes mal priaznivú záťaž aj štartový post. V dostihoch takéhoto typu sa nestáva často, že sa veci celý čas vyvíjajú natoľko dobre. Bol som nadšený z priebehu, ktorý Rekindling mal. V žiadnej fáze som nemohol byť spokojnejší a teší ma, že to vyústilo do víťazného konca." Joseph ukončil svoju jazdeckú kariéru v marci 2016 pre rastúce problémy s udržiavaním hmotnosti, ale aj pod vplyvom ambície prejsť medzi trénerov.


  

Aidan Patrick O´Brien netajil hrdosť na potomka a radosť z jeho triumfu: "Je to absolútne vynikajúce, nemôžem byť šťastnejší. Je to perfektný výsledok. Počas celej cieľovej rovinky som sa modlil, aby to dopadlo práve takto."


  

Rekindling je najmladším hrdinom Melbournského pohára od roku 1941 (Skipton) a J. O´Brien najmladším medzi víťaznými trénermi v celej histórii. Džokej Corey Brown má o 17 rokov viac ako kouč. Presadil sa aj v sezóne 2009 (Shocking).

 

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený