Raul Da Silva s dištancom na jeden deň za posypanie koňa pieskom

Džokej Raul Da Silva dostal vo štvrtok na dostihovom mítingu v britskom Chelmsforde dištanc na jeden deň za kuriózny prehrešok. Keď jeho štvornohá partnerka s príhodným menom Sandkissed odmietala vstúpiť do štartového boxu, jazdec ju na odvedenie pozornosti posypal hrsťou umelého piesku Polytrack z trate. Outsiderka so stávkovým kurzom 101 sa vzápätí umúdrila, napokon skončila posledná ôsma. Rozhodcovia si predvolali "zaklínača koní" na koberček,
  
   potrestali ho za "nevhodné správanie" a "neprijateľnú metódu pobádania koňa".
  

Da Silva podľa Racing Postu vyhlásil: "To, čo som urobil, pomohlo. Myslím si, že som nespravil nič zlé. Nevedel som, že čosi takéto je zakázané." Na stranu jazdca sa postavila trénerka 2-ročnej hnedky Amy Murphyová: "Kobyla zjavne nejavila ochotu a jeho metóda zabrala. Bola to len hrsť piesku. Množstvo odlietajúce spod kopýt počas dostihov na sypkom povrchu je stokrát väčšie. Verdikt stewardov ma veľmi prekvapil."


  

Hovorca Britskej dostihovej autority (BHA) Robin Mounsey vysvetlil: "Aj rozhodcovia skonštatovali, že jazdec len jemne hodil hrsť piesku na koňa. Preto tá mierna sankcia. Celkovo však nechceme vidieť, že jazdci hádžu čokoľvek na kone."

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený