Od utorka skokanský festival v Cheltenhame, vrcholom piatkový Zlatý pohár

V utorok o 14.30 h SEČ sa ozve tradičný "Cheltenham roar", teda oslavný krik publika na úvod festivalu skokanského dostihového odvetvia National Hunt v anglickom Cheltenhame. Absolútnym vrcholom štvordňového podujatia bude piatková steeplechase Timico Gold Cup na 5270 m o celkovú dotáciu 575 000 libier, významom jednotka v hierarchii na Britských ostrovoch aj pred aprílovou Veľkou národnou v liverpoolskom Aintree.
  

V utorok sa najväčšia pozornosť zameria na "šprintérske" Stan James Prútenky šampiónov na 3300 m o 400 000 libier. Stredajším magnetom bude ešte kratšia Betway Šampiónska steeplechase kráľovnej matky na 3200 m o 365 760 libier. Vo štvrtok vyniknú Sun Bets Prútenky vytrvalcov na 4800 m o 300 000 libier. Všetky štyri najvýznamnejšie súperenia naplánovali na 16.30 h SEČ. Celkovo sa na hipodróme v Prestbury Parku v Gloucesteshire uskutoční 28 prekážkarských testov - každý deň sedem.


  

Prvých dvoch favoritov Zlatého pohára - Cue Carda a Native Rivera - nasedlá domáci kouč Colin Tizzard napriek tomu, že zo zdravotných dôvodov musel škrtnúť hviezdneho Thistlecracka. Absentujú aj rovnako zranený britský hrdina ročníka 2015 Coneygree a írsky obhajca prvenstva Don Cossack, ktorého kariéra sa pre indispozíciu už skončila. Trojkou trhu s hazardom je írsky Djakadam, zhodne druhý na predchádzajúcich dvoch ročníkoch. Rovnako ako Cue Card a Native River má stávkový kurz 4,5 (spoločnosť William Hill).


  

Podľa BBC je zoznam absentérov najzásadnejší v histórii. Okrem iného sa na štart nepostaví žiadny vlaňajší víťaz spomenutých štyroch súperení - Annie Power, Sprinter Sacre, Thistlecrack (vtedy Prútenky vytrvalcov, medzičasom sa presunul nad ťažšie skoky a vráti sa najskôr okolo Vianoc) a spomenutý Don Cossack. Chýbajú aj Faugheen, Vautour, Road To Riches, Don Poli, Finian's Oscar či The Storyteller.


  

Navyše, od konca februára je na maródke najúspešnejší jazdec tohto podujatia z rokov 2003 a 2012 Barry Geraghty, ktorý si pri páde v Kemptone prepichol pľúca a zlomil šesť rebier. Dosiahol aspoň jedno prvenstvo na ostatných pätnástich ročníkoch festivalu a celkovo je s 34 úspechmi na druhej priečke za Rubym Walshom (52). Väčšinu šancových jázd "zdedil" Mark Walsh, ktorý zatiaľ netriumfoval na festivale ani raz. Geraghty spolupracuje najmä so zeleno-žltou kombináciou majiteľa koní Johna Patricka McManusa. Porovnateľne výbojnou je na oboch ostrovoch - aj tom zelenom, teda v Írsku - bordovo-biely odev Gigginstown House Studu majiteľa aeroliniek Ryanair Michaela O´Learyho.


  

V súvislosti s Gigginstownom a jeho akvitami bude zaujímavé sledovať, ako sa zadarí írskemu koučovi Williemu Mullinsovi, najlepšiemu trénerovi ostatných štyroch festivalov, ktorý sa však v septembri pracovne rozišiel s veľkým zásobovateľom talentovanými koňmi O´Learym, prišiel tým o zhruba 60 zverencov. Premietnuť sa to môže aj do bilancie spomenutého Rubyho Walsha (len menovec Marka Walsha), džokejskej jednotky predchádzajúcich štyroch edícií a desiatich z posledných trinástich.


  

Sprievodným veľkým príbehom bude vystúpenie Lizzie Kellyovej, iba druhej ženy na Gold Cupe od Lindy Sheedyovej (1984 - Foxbury). Povedie 8-ročného hnedého valacha Tea For Two (kurz 67) v spoluvlastníctve svojej mamy Jane a opatere nevlastného otca Nicka Williamsa.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený