Od stredy vo Francúzsku kontroverzná úľava pre ženy

V stredu 1. marca vstúpi vo Francúzsku do platnosti kontroverzná paušálna úľava 2 kg pre dostihové jazdkyne oproti mužským súperom. Automatické zníženie hmotnostného zaťaženia koní sa nebude týkať najvýznamnejších súperení s medzinárodných charakterom. Turfová autorita France Galop hodlá spomenutým opatrením zvýšiť šancu žien na angažmány, novinka sa však zďaleka nestretla iba s pozitívnym prijatím, skôr naopak. Padali výrazy ako "nefér", "ofenzívne", "povýšenecké".
  

"Beriem to ako žart. Mala by som sa vrátiť do sedla a začať pôsobiť vo Francúzsku. Ešte by mohli urobiť pekné ružové štartové boxy a dať ich bližšie k cieľu ako odpaliská v golfe," ironicky napísala 53-ročná americká bývalá špičková džokejka Julie Kroneová pre Racing Post a dodala: "Bože, ani to nedokážem vnímať v serióznej rovine a prestať sa rehotať. Hanbím sa, že neviem poskytnúť inteligentnejšiu reakciu. Izolovať celú skupinu ľudí len na základe pohlavia je stupídne. A čo transgenderové osoby? A čo hendikepovaní jazdci s menej vyvinutým svalstvom? Je to naozaj zlá myšlienka."

 

Hayley Turnerová, ktorá sa v sezóne 2008 stala prvou jazdkyňou s trojciferným počtom triumfov za kalendárny rok vo Veľkej Británii, podľa BBC vyhlásila: "Ak pomoc ženám, potom si viem predstaviť decentnejšiu formu. Veľmi pochybujem, že niečo takéto zavedieme u nás. Budem úprimná: sklamalo by ma to." Iná jazdkyňa Jane Elliottová povedala: "Ak by nám priznali úľavu 2 kg, očakávala by som päť jázd v hendikepoch denne. Je to významný rozdiel." Džokej Adam Kirby upozornil: "Dva kilogramy sú dve dĺžky náskoku. Uvedomujem si, že ženy nemajú toľko sily ako muži. Dostihy sú však aj o schopnosti nájsť koňovi pozíciu a dostať ho vo finiši do rytmu."
  

Najslávnejší prekážkový džokej v histórii Sir Tony McCoy už vlani povedal, že úľavu pre jazdkyne považuje za správny krok. Teraz zdôraznil: "Nezmenil som stanovisko. Považujem to za dobrú vec. Ak sa môj pohľad medzičasom v niečom líši, potom v tom, že zastávam tento názor ešte výraznejšie."


  

Britská dostihová autorita BHA uviedla, že s veľkým záujmom zaregistrovala zavedenie tohto pravidla vo Francúzsku, ale momentálne nemá zámer osvojiť si ho. V kolíske turfu je 354 profesionálnych jazdcov mužov a 53 žien.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený