Na Chovateľskom pohári už aj Breeders´ Cup Juvenile Turf Sprint

 Breeders´ Cup Juvenile Turf Sprint na 1100 m na trávnatom povrchu o celkovú dotáciu 1 milión USD pre 2-ročné kone pribudol ako 14. súperenie do programu dvojdňového severoamerického putovného dostihového festivalu BC World Championships - Chovateľský pohár. Oznámila to internetová stránka tohto projektu. Dodala, že TwinSpires BC Sprint bude mať finančný balík 2 milióny USD, teda o 500 000 amerických dolárov navyše oproti sezóne 2017. Celkovo podujatie svojou ponukou pre majiteľov plnokrvníkov prekročí hranicu 30 miliónov USD.
  

Najbližšia edícia Breeders´ Cupu sa bude konať 2. - 3. novembra na americkom hipodróme Churchill Downs pri kentuckom Louisville. Predmetné závodisko deviatym hostením vyrovná historické maximum kalifornskej Santa Anity. Vlani sa 34. ročník BC uskutočnil v kalifornskom Del Mare.


  

Chovateľský pohár označujú aj za neoficiálne MS plnokrvníkov rôznych kategórií podľa pohlavia, veku, dištančného optima a preferovaného typu povrchu. Breeders´ Cup vznikol začiatkom 80. rokov minulého storočia v ideovej dielni turfového vizionára Johna Gainesa. Prvý ročník šampionátu sa konal v sezóne 1984 v kalifornskom Hollywood Parku. Mimo územia Spojených štátov amerických sa Chovateľský pohár zatiaľ dostal len v roku 1996 - do Woodbine v kanadskom Toronte. Program expandoval z jedného dňa na dva od sezóny 2007.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený