Legendárna francúzska trénerka Criquette Headová-Maareková končí

Legendárna francúzska dostihová trénerka Christiane "Criquette" Headová-Maareková oznámila, že čoskoro ukončí svoju kariéru. "Odchádzam do penzie. Veľa koní už opustilo moju centrálu a majitelia, s ktorými spolupracujem, o tom dávnejšie vedia. Plánovala som to zverejniť až koncom januára, ale mnoho oboznámených ľudí už o tom hovorilo a niet dôvodu tajiť tento krok. Ešte budem mať štartujúcich zverencov 26. januára a potom 1. februára, to bude všetko," citoval Racing Post 69-ročnú Headovú-Maarekovú.
  

"Mala som obrovské šťastie, že som pripravovala kone mnohých úžasných vlastníkov: bratov Wertheimerovcov, Juddmonte Farms princa Chálida Abdullaha, šejka Maktúma Al Maktúma a - pochopiteľne - aj môjho otca Aleca. Počas štyridsiatich rokov ma klienti zásobovali fantastickými koňmi, vychutnávala som si každučkú minútu tohto požehnania. Rozhodovanie teda bolo ťažké, ale mám takmer 70 rokov, je načase skončiť," skonštatovala Headová-Maareková, ktorá nasedlala dve víťazky prestížnej jesennej parížskej Ceny Víťazného oblúka v Longchamp pri Buloňskom lesíku - Three Troikas (1979) a Treve (2013 a 2014). Okrem toho sa radovala napríklad zo štyroch prvenstiev na prototypovej britskej klasickej Jarnej cene kobýl - 1000 Guineas Stakes v Newmarkete (Ma Biche 1983, Ravinella 1988, Hatoof 1992, Special Duty 2010) a siedmich triumfov na analogickej domácej Poule d´Essai des Pouliches v spomenutom Paríži-Longchamp. Trikrát sa presadila na domácich "dámskych" Oaks - Prix de Diane v Chantilly (Harbour 1982, Egyptband 2000, Treve 2013).


  

Špecialistka na prípravu kobýl Headová-Maareková mala najlepšieho žrebca v opatere v podobe odchovanca aj reprezentanta vlastnej rodiny Beringa (otec Alec bol chovateľom, mama Ghislaine majiteľkou), ktorý vynikol na domácom derby Prix du Jockey Club 1986 v Chantilly a na "Arc" v rovnakom roku síce nechal za sebou veličiny ako Triptych, Shardari, Darara či Shahrastani, mal však smolu, že medzi súpermi sa vyskytoval aj fenomenálny Dancing Brave.


  

Headová-Maareková neprerušila svoju prax počas liečby zhubného ochorenia v roku 2005, ale v tom období prišla o dvoch popredných klientov: šejk Maktúm Al Maktúm skonal a so súrodencami Alainom a Gérardom Wertheimerovcami sa nepohodla, presunuli kone k jej bratovi Freddymu. V aktuálnom desaťročí sa dočkala azda absolútneho vrcholu, ale keď 6-násobná hrdinka súperení so štatútom Group 1 Treve po neúspešnom pokuse o čistý hetrik na "Arc" (štvrtá v sezóne 2015) zamierila do chovu, nasledovali dve nevýbojnejšie sezóny a postupná redukcia kedysi takmer 200-hlavého konského kádra v stredisku Chantilly.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený