Írsky outsider Wings Of Eagles víťazom The Derby v Epsome

Írsky hnedák s francúzskym pôvodom Wings Of Eagles s džokejom Padraigom Beggym sa napriek odpisujúcemu stávkovému kurzu 41 a katastrofálnemu priebehu stal v sobotu v čase 2:33,02 min o 0,75 dĺžky víťazom už 238. ročníka najkultovejších dostihov na svete, vzorového britského Investec The Derby (rovina, Group 1, 2423 m, pre 3-ročné kobyly a žrebce, celková dotácia 1 625 000 libier) na povestne členitej prevažne ľavotočivej dráhe hipodrómu Epsom v Surrey. Pre Derricka Smitha, Johna Magniera a Michaela Tabora, ktorí stoja za gigantom Coolmore Stud, získal prémiu 921 538 libier. Zverenec Aidana Patricka O´Briena z centrály Ballydoyle má teraz bilanciu 6 štartov, 2 prvenstvá, zárobok 947 236 libier podľa databázy Racing Postu. Wings Of Eagles je najsenzačnejším dobyvateľom The Derby od roku 1974, vtedy sa pri kurze 51 presadil Snow Knight.
  

Druhý skončil premiantov oveľa tipovanejší sparing Cliffs Of Moher (dž. Ryan Moore, 6) a krk za ním tretí bol favorizovaný domáci Cracksman (dž. Lanfranco Dettori, 4,5).


  

Tridsaťjedenročný Beggy nikdy predtým neštartoval na The Derby a absolvoval iba svoju ôsmu tohtoročnú jazdu. Od začiatku roka 2015 si pripísal len štvrtý triumf. Naopak, kouč O´Brien je desaťročia jedným z najrenomovanejších mužov svetového turfu. Teraz mal v akcii šiestich zverencov a dosiahol šiesty triumf na "modrej stuhe". Zo štyroch odbehnutých tohtoročných britských klasík vyťažil tri víťazstvá, pričom v piatok boli jeho zverenkyne Rhododendron a Alluringly takisto v Epsome na druhom a treťom mieste na Oaks.


  

Prvé The Derby, ktoré sa postaralo o frekventovaný výraz vo všeobecnej športovej terminológii, sa konalo už 4. mája 1780 a zvíťazil Diomed v majetku Sira Charlesa Bunburyho. Ten si predtým hodil s 12. vojvodom z Derby mincu o názov dostihov a neuspel. Slovenská verzia - konkrétne 25. edícia - sa v bratislavskom Starom háji uskutoční v nedeľu 16. júla.

 

Miki Kočan

SITA

 

video

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený