Írsky kôň Sizing John víťazom Gold Cupu v Cheltenhame

Írsky 7-ročný hnedý valach Sizing John s džokejom Robbiem Powerom a stávkovým kurzom 8 sa za 6:36,10 min stal presvedčivo o 2,75 dĺžky víťazom piatkových dostihov Timico Gold Cup Chase (st. ch., Grade 1, 5300 m, pre 5-ročné a staršie kone, celková dotácia 575 000 libier), hlavnej položky štvordňového tradičného festivalu skokanského odvetvia National Hunt v britskom Cheltenhame a zároveň najprestížnejšieho prekážkarského testu celej "ostrovnej" sezóny 2016/2017.
  

Zverenec Jessicy Harringtonovej zarobil pre Ann a Alana Pottsovcov prémiu 327 463 libier. Nastúpil s bilanciou 16 štartov, 6 prvenstiev, zisk 280 412 libier podľa databázy Racing Postu. Dvanásteho februára triumfoval na domácej verzii Zlatého pohára v Leopardstowne.


  

"Nemôžem tomu uveriť. Bolo úžasné, ako skákal a napredoval. Je to absolútne fantastické, veď to bol môj prvý zverenec na Gold Cupe... Dlho behával na dve míle, ale Robbie Power mi tvrdil, že prestojí aj viac. Potvrdilo sa to," vyhlásila Jessica Harringtonová. "Splnil sa mi sen. Bol to náš prvý štartujúci na Zlatom pohári a pre trénerku aj džokeja tiež debut!" rozplýval sa Alan Potts.


  

Druhý skončil Minella Rocco (dž. Noel Fehily, 17) a krátku hlavu za ním tretí bol ďalší domáci zástupca Native River (dž. Richard Johnson, 4,5). Mierne favorizovaný írsky Djakadam (dž. Ruby Walsh, 4) sa po dvoch druhých miestach musel uspokojiť so štvrtým, hoci veľmi dlho prichádzal do úvahy a pri točení do cieľovej rovinky pôsobil azda najlepšie zo všetkých. Rešpektovaný domáci Cue Card (dž. Paddy Brennan, 5,5) rovnako ako vlani spadol tri prekážky pred koncom, ale tentoraz sa - na rozdiel od predchádzajúceho maléru - zdal byť zdolaným koňom.


  

Už za druhým skokom sa porúčala zo sedla outsidera Tea For Two (41) jazdkyňa Lizzie Kellyová, iba druhá žena na Gold Cupe v histórii po Linde Sheedyovej (1984 - Foxbury). Írsky obhajca prvenstva Don Cossack si medzičasom už užíva odpočinok po kariére. Štartovalo 13 adeptov, do cieľa sa ich dostalo 10.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený