Enable (foto independent.ie)

Favorizovaná Enable víťazkou prestížneho testu v Ascote, Dettorimu pomohla diéta

Favorizovaná trojročná kobyla Enable s džokejom Lanfrancom Dettorim sa stala v sobotu v britskom Ascote víťazkou prestížnych dostihov Cena kráľa Juraja VI. a kráľovnej Alžbety (rovina, Group 1, 2400 m, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 1,15 milióna libier). Získala prémiu 652 165 libier.
  

V daždivom počasí zverenkyňa trénera Johna Gosdena Enable triumfovala suverénne o štyri a pol dĺžky pred šampiónom Eclipse Stakes Ulysses a Idaho. Lanský šampión Highland Reel finišoval na štvrtej priečke. Uznávaný taliansky džokej Lanfranco Dettori sa už po piaty raz v kariére a premiérovo po 13 rokoch tešil z triumfu na prestížnej rovine Group 1 Cena kráľa Juraja VI. a kráľovnej Alžbety. Predtým sa mu to podarilo v rokoch 1995 v sedle Lammtarry, 1998 so Swain, 1999 s Dayylami a 2004 s Doyen.

 

Pred sobotňajším podujatím v Ascote prežíval Dettori muky, lebo musel schudnúť na požadovaných 54 kg, potrebných pre tento druh dostihov. "Bol som zranený a všetky tie dni počas minulého týždňa, keď som poriadne nejedol,... vyplatilo sa to," uviedol 46-ročný Dettori pre BBC Sport a ďalej pokračoval: "Veľa pre mňa znamená toto víťazstvo. Royal Ascot som musel vynechať, ale vrátil som sa na toto miesto a vydal zo seba všetko. Piaty triumf na Kingovi Georgeovi je ako sen. Nemôžem sa dočkať, keď sa poriadne najem a dám si aj pohár šampanského. Zaslúžim si to." Tréner Gosden pre ITV Sport doplnil: "Enable je najlepšia kobyla, akú som trénoval."

 

Miki Kočan

SITA

 

Video

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený