Domáci spolufavorit Gun Runner víťazom Breeders´s Cupu Classic v Del Mare

Domáci 4-ročný ryšiak Gun Runner s francúzskym džokejom Florentom Gerouxom triumfoval v sobotu za 2:01,29 min spôsobom štart-cieľ s presvedčivým konečným náskokom 2,25 dĺžky na Breeders´ Cupe Classic (rovina, Group 1, 2000 m, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 6 miliónov USD, sypký povrch, ktorým na hipodróme Del Mar v Kalifornii vyvrcholil 34. ročník putovného zámorského dvojdňového festivalu Chovateľský pohár, najspektakulárnejšej dostihovej akcie na svete.
  

Zverenec Stevena Asmussena Gun Runner mal medzi jedenástimi aktérmi stávkovú kvótu 3,4 a získal pre majiteľský syndikát Winchell Thoroughbreds LLC and Three Chimneys Farm 3,3 milióna amerických dolárov. Druhý po rovnako aktívnom priebehu skončil Collected (Martin Garcia, 6,9) a tretí ešte o 1,25 dĺžky späť bol ďalší hostiteľ West Coast (dž. Javier Castellano, 5,2).


  

Napokon tipujúcimi pri totalizátore mierne preferovaný americký 4-ročný biely obhajca prvenstva Arrogate (dž. Mike Smith, 3,1) začal z úzadia a bez reálnej šance na prvenstvo obsadil piate miesto s mankom 6,25 dĺžky. Zverenec Boba Bafferta mal za sebou 10 štartov, z ktorých vyťažil 7 prvenstiev a zárobok 17 302 600 USD, teraz pridal 120 000 amerických dolárov. Odchovanec Clearsky Farm stál 10. septembra 2014 na dražbe v Keenelande 560 000 USD. Vopred bolo známe, že Arrogate absolvuje svoje rozlúčkové vystúpenie. Od sezóny 2018 bude pôsobiť ako plemenník v Žrebčíne Juddmonte U.S. pri kentuckom Lexingtone, zostane teda v službách svojho majiteľa Chálida Abdullaha.


  

Gun Runner síce prehral s Arrogatom o 2,25 dĺžky 25. marca na rovnako dlhom 10-miliónovom Dubajskom svetovom pohári v Meydane v SAE, ale disponoval oveľa príťažlivejšou aktuálnou formou. Ťahal šnúru troch suverénnych úspechov, 2. septembra vynikol na Woodward Stakes v Saratoge o 10,5 dĺžky. Vlani v rámci BC finišoval druhý na Dirt Mile kratšej o 400 m. Teraz potvrdil sústavný výkonnostný progres. Má štatistiku 18 vystúpení, 11 triumfov, zisk 8 988 500 USD.


  

Z Írska pricestovali dvaja zverenci hegemóna Aidana Patricka O´Briena, čerstvo nového svetového rekordéra podľa počtu "jednotkových" triumfov koní počas kalendárneho roka. Churchill (dž. Ryan Moore, 20,8) sa nedostal cez siedmu priečku a War Decree (Seamie Heffernan, 45,8) bol deviaty.


  

Majitelia úspešných koní inkasovali na prémiách dovedna 26,5 milióna USD. Navyše, vlastníkom koní zo zahraničia vyplatili "cestovné" 40 000 USD a majiteľom štartujúcich zo Severnej Ameriky mimo Kalifornie uhradili podporných 10 000 USD, dovedna bol k dispozícii finančný balík 28 miliónov USD. Konalo sa 13 "jednotkových" súperení - 4 v piatok a 9 v sobotu.


  

Predchádzajúca edícia Breeders´ Cupu sa odohrala v Santa Anite tiež v Kalifornii. Bol to rekordný deviaty ročník na predmetnom závodisku. Del Mar bol dejiskom premiérovo. Budúci rok príde na rad hipodróm Churchill Downs pri kentuckom Louisville, ktorý deviatym hostením vyrovná uvedené historické maximum Santa Anity.


  

Chovateľský pohár označujú aj za neoficiálne MS plnokrvníkov rôznych kategórií podľa pohlavia, veku, dištančného optima a preferovaného typu povrchu. Projekt a organizácia Breeders´ Cup vznikli začiatkom 80. rokov minulého storočia v ideovej dielni turfového vizionára Johna Gainesa. Prvý ročník šampionátu sa konal v sezóne 1984 v kalifornskom Hollywood Parku. Mimo územia Spojených štátov amerických sa Chovateľský pohár zatiaľ dostal len v roku 1996 - do Woodbine v kanadskom Toronte. Program expandoval z jedného dňa na dva od sezóny 2007.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený