Domáci outsider Cheval Grand víťazomJaponského pohára o 4,35 milióna eur

Domáci 5-ročný ryšiak Cheval Grand s džokejom Hughom Bowmanom sa v nedeľu v Tokiu na hipodróme Fušu za expresných 2:23,7 min s konečným náskokom 1,25 dĺžky stal víťazom 37. ročníka lukratívneho dostihového Japonského pohára (rovina, Group 1, 2400 m, pre 3-ročné a staršie kone, tráva) s celkovou dotáciou 575 220 000 jenov, čo je v prepočte približne 4,35 milióna eur. Zverenec Jasua Tomomičiho získal pre svojho vlastníka, 49-ročného niekdajšieho bejzbalistu Seattle Mariners Kazuhira Sasakiho, prémiu 303 654 000 jenov - cca 2,3 milióna eur. Medzi sedemnástimi uchádzačmi mal outsiderskú stávkovú kvótu 13,3.
  

"Bol veľmi silný a pomohol mu priaznivý žreb štartového postu. Mojím zámerom bolo sledovať na trati Kitasan Blacka až po cieľovú rovinku, čo sa mi aj podarilo. Cheval Grand potom zvládol zvyšok úlohy. Zaslúžil si víťazstvo a ja som veľmi šťastný, že nám to vyšlo," citoval 37-ročného Bowmana web Racing Post.


  

Druhý skončil úradujúci hrdina Japonského derby Rey de Oro (dž. Christophe Lemaire, 3,8) a krk za ním tretí bol spomenutý favorizovaný ďalší hostiteľ Kitasan Black (dž. Jutaka Take, 2,1) ako obhajca prvenstva. Tím referoval, že Kitasan Black stratil podkovu. "Cítil som, že niečo nie je v poriadku. Keď som to v cieli kontroloval, bol bez ľavej prednej. Neviem však, v ktorej fáze sa to stalo," skonštatoval sklamaný Take. Jediným koňom s dvoma úspechmi na Japan Cupe zostáva domáca Gentildonna (2012 a 2013).


  

Cheval Grand sa medziročne zlepšil o dve priečky. Stále platí, že zatiaľ posledný zahraničný úspech na Japan Cupe dosiahol už v sezóne 2005 britský Alkaased (dž. Lanfranco Dettori).


  

Z kvarteta cudzincov teraz najlepšie dopadol na piatom mieste írsky Idaho (dž. Ryan Moore, 101,2). Podobne tipujúcimi prehliadaný nemecký Guignol (71,8) s českým džokejom Filipom Minaříkom sa musel uspokojiť s deviatou pozíciou a jeho krajan Iquitos (dž. Daniele Porcu, 122,9) bol pätnásty, čím sa zhoršil o osem postov oproti sezóne 2016. Austrálsky Boom Time (dž. Cory Parish, 322,5) finišoval na dvanástej priečke.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený