Domáci favorit Gun Runner víťazom Pegasus World Cupu o 16,3 milióna USD

Favorizovaný domáci 5-ročný ryšiak Gun Runner s 31-ročným francúzskym džokejom Florentom Gerouxom sa v sobotu na americkom hipodróme Gulfstream Park v Hallandale Beach na Floride stal víťazom druhého ročníka Pegasus World Cupu (rovina, Group 1, 1800 m, pre 4-ročné a staršie kone, sypká dráha), s celkovou prémiou 16,3 milióna USD najlukratívnejších dostihov na svete. Lúčiaci sa zverenec Stevena Asmussena získal pre majiteľský syndikát Winchell Thoroughbreds LLC a Three Chimneys Farm prémiu 7 miliónov dolárov. Medzi tuctom aktérov triumfoval za 1:47,41 min o 2,5 dĺžky pri stávkovej kvóte 2,1. Druhý skončil West Coast (dž. Javier Castellano, 4,7) a tretí ešte o 10,75 dĺžky späť bol ďalší štvornohý hostiteľ Gunnevera (dž. Luis Saez, 14,7).
  

Gun Runner po prvenstve v tomto súperení z ideovej dielne kanadského priemyselníka s rakúskym pôvodom Franka Stronacha odchádza do chovu. Na spomenutej Three Chimneys Farm rodiny Clayovcov v kentuckom Midway bude odchovanec Besilu Stables pôsobiť ako plemenník s poplatkom 70 000 USD pre majiteľov chovných kobýl. Suma za služby je splatná po narodení živého, stojaceho a cicajúceho žriebäťa.


  

Gun Runner má za sebou 19 vystúpení, z ktorých vyťažil 12 víťazstiev, zarobil 15 998 500 amerických dolárov. Štvrtého novembra sa v kalifornskom Del Mare presadil na Chovateľskom pohári - dvojkilometrovom 6-miliónovom Breeders´ Cupe Classic, čím si definitívne zabezpečil Eclipse Award, teda titul Kôň roka 2017 v USA. Slávnostné vyhlásenie výsledkov 47. ročníka tejto bilančnej aktivity sa konalo vo štvrtok práve v Gulfstream Parku.


  

Najvýnosnejším severoamerickým dostihovým koňom v histórii pred Gun Runnerom zostáva beluš Arrogate. Rovesník a donedávna rival získal 17 422 600 USD. V žrebčíne Juddmonte U.S. Chálida Abdullaha pri kentuckom Lexingtone bude mať taxu 75 000 USD. Na Breeders´ Cupe Classic aj Pegasus World Cupe triumfoval Arrogate zhodne rok pred Gun Runnerom, pridal marcový 10-miliónový Dubajský svetový pohár v Meydane v SAE práve na úkor vtedy druhého Gun Runnera. Pegasus World Cup vlani ponúkol prémiový balík ešte "len" 12 miliónov USD.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený