V SR aj tento rok 20 mítingov, derby bude v športovo mimoriadne exponovaný deň

Slovenská dostihová sezóna sa štvrtý rok v rade bude skladať z 20 podujatí. Termínovú listinu 2018 zverejnil web Závodiska Bratislava (ZB), turfovej autority SR. Pätnásť mítingov počnúc 8. aprílom a končiac 28. októbrom bude na centrálnom hipodróme v petržalskom Starom háji, tri akcie sa uskutočnia v Topoľčiankach (10. júna, 8. júla a 5. augusta) a tradične po jednom podujatí privítajú Šurany (6. mája) a Senica-Čáčov (19. augusta).
  

Vrcholné 26. Slovenské derby situovali v kalendári na nedeľu 15. júla, hoci vedenie ZB zvažovalo aj alternatívy vzhľadom na mimoriadnu konkurenciu významných športových udalostí v predmetný deň. Súbežne popoludní sa bude konať moskovské finále futbalových majstrovstiev sveta v Rusku, finále dvojhry mužov na grandslamovom tenisovom Wimbledone v Londýne a Petrom Saganom "zaváňajúca" rovinatá 9. etapa cyklistickej Tour de France z Arrasu do Roubaix.


  

"Samozrejme, že sme sa nad tým zamýšľali, ale prípadný presun by nám značne nabúral celú koncepciu aj s prihliadnutím na termínové listiny okolitých krajín. Pokúsime sa nejakým spôsobom urobiť z našej nevýhody výhodu," povedal v januári pre agentúru SITA Ján Valtýni, ktorého po novembrovom odvolaní Ľuboša Chmelára poverili riadením ZB, zo zákona má mandát na tri mesiace do 15. februára. Do úvahy teoreticky prichádzalo aj predsunutie "vavrínového venca s modrou stuhou" na sobotu 14. júla. "Bola by to veľká revolúcia. Osobne vnímam derby ako čosi posvätné, nie som zástancom experimentov, hoci je pravda, že v Česku ho už mali aj vo štvrtok. Máme skúsenosti, že u nás sú návštevníci vyložene zvyknutí na nedeľňajšie mítingy. Pri občasných sobotách ich vždy prišlo menej, nech sme robili akúkoľvek propagačnú kampaň," skonštatoval Valtýni.


  

Derby na 2400 m pre 3-ročné plnokrvné kobyly a žrebce vlani malo základnú celkovú dotáciu 64 000 eur (bez zarátania tzv. majiteľských a chovateľských prémií), konkrétne propozície na tento rok zatiaľ nie sú známe.


  

Vstupné klasiky Jarná cena kobýl a Veľká jarná cena budú znova spoločne, a to 13. mája, Oaks naplánovali na 2. septembra a St. Leger na záver dostihového "Grand Slamu" s piatimi položkami príde na rad 23. septembra - bez výnimky, samozrejme, v Bratislave. Jubilejný 40. ročník medzinárodného mítingu Turf-gala vyšiel na 3. jún. Prvých 16 podujatí vrátane všetkých vidieckych sa začne o 14.00 h, 23. septembra a 7. októbra to bude už o 13.00 h a 21. a 28. októbra o 12.00 h.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený