V nedeľu 14 koní na Slovenskom derby v Bratislave, 10 domácich

Štrnásť koní, z nich až desať domácich, sa v nedeľu o 17.00 h postaví v Bratislave na štart klasického 25. Slovenského derby (rovina, Graded 3, 2400 m, pre 3-ročné kobyly a žrebce, celková dotácia 64 000 eur), hlavných dostihov 11. mítingu slovenskej sezóny 2017 aj celej termínovej listiny. Majiteľ víťaza "modrej stuhy" si z petržalského Starého hája odnesie prémiu 32 000 eur. Účasť štandardnou cestou, teda bez prípadnej nákladnejšej dodatočnej prihlášky, ktorá sa v tentoraz týka hostiteľa Connora, stojí 2560 eur na štyri splátky počnúc 17. marcom.
  

Domáce záujmy budú na derby zastupovať spomenutý Connor (maj. KT Obal, tr. Tibor Tomek, dž. Martin Srnec), Fort Ryan (maj. MPL Racing, tr. Jaroslav Brečka, dž. Michal Abík), Gaston (maj. MPL Racing, tr. Jaroslav Hanáček, dž. Jiří Palík), Gentleman Jack (maj. stajňa 7 Horse, tr. Jaroslav Línek, dž. Bejsim Ferhanov), Mukab (maj. Autoopravovňa Strnisko, tr. Marian Daniš, dž. Zdenko Šmida), Oroblanco (maj. stajňa Patrik, tr. a dž. Jaroslav Línek), Simsalabim (maj. Victory Farm, tr. Jaroslav Brečka, dž. Daniel Muscutt), Unique Pilot (maj. stajňa Koruna, tr. Jaroslav Hanáček, dž. Jozef Bojko), Winterberg (maj. MPL Racing, tr. Jaroslav Hanáček, dž. Jaromír Šafář) a jediná štvornohá dáma v pelotóne Zoriana (maj. PD Senica, tr. Zuzana Kubovičová, dž. Štefan Budovič).


  

Z ČR pricestuje štvorica Aeneas (dž. Jiří Chaloupka), George Boole (dž. Róbert Šara), Landaron (dž. Michal Mach) a Taran (dž. Radek Koplík). Aeneas, ktorý bol šiesty na českej analógii 25. júna v pražskej Veľkej Chuchli, môže zavŕšiť čistý hetrik stajne Statek Blata Český Ráj principála futbalovej Mladej Boleslavi Josefa Dufeka a jeho manželky Jany a zároveň legendárneho prekážkového džokeja Josefa Váňu ako trénera. Vlani pri Dunaji triumfoval ich Timekeeper, nadviazal tým na úspech Touch of Geniusa.


  

O zatiaľ posledný štvrtý domáci úspech na derby sa postaral v roku 2010 Innovator zo stajne OMS Vladimíra Levárskeho a Petra Šimečka. Do boxov sa tentoraz nepostaví víťaz derby z Česka, Maďarska či Poľska, takže sa nemôže zrodiť stredoeurópske double. To najprestížnejšie regionálne, teda Česko - Slovensko, v minulosti zvládli Termirkanov (1998), Ray of Light (1999), Age of Jape (2009) a Touch of Genius (2015). Joseph je historicky desiatym víťazom Českého derby, ktorý sa následne nepredstaví v Bratislave. Absentovať bude aj akýkoľvek nemecký zástupca. Práve táto krajina, kvalitatívne štvrtá v európskej dostihovej hierarchii, vedie v prehľade podľa počtu premiantov - 10. Nasledujú Česko (8), Slovensko (4) a Anglicko so Švajčiarskom (po 1).


  

Časový rekord derby drží od sezóny 2004 nemecký Siberion - 2:28,52 min. Z jazdcov sa aspoň dvakrát presadil iba Čech Martin Srnec (2008 Innovator, 2010 Teddy Ready), teraz bude v sedle domáceho spolufavorita Connora. Zaujímavosťou je, že najúspešnejší slovenskí jazdci v tomto geografickom priestore - Jaroslav Línek a Zdenko Šmida - ešte netriumfovali ani raz, upozornil web Galopp Reporter.


  

Connor a George Boole sú spolufavoritmi so zhodným stávkovým kurzom 3,5 (Tipsport.cz). Goerge Boole triumfoval 14. mája na petržalskej rovnako klasickej Veľkej jarnej cene (takže má šancu na tzv. Trojkorunu) a 25. júna bol tretí na domácom ekvivalente derby v pražskej Veľkej Chuchli. Medzitým skončil 4. júna štvrtý na Starohájskom kritériu pri Dunaji v rámci Turf-gala, za víťazným Connorom zaostal o 2 dĺžky plus hlavu. Trojkou stávkového trhu je o 1,25 dĺžky strieborný zo spomenutého Starohájskeho kritéria Unique Pilot (6), ktorého povedie historicky najúspešnejší slovenský džokej Jozef Bojko. Nasledujú Gaston (7,5), Oroblanco (8), Zoriana, Aeneas (obaja 9), Winterberg (12), Gentleman Jack (20), Landaron, Mukab (obaja 22), Simsalabim (33), Fort Ryan (40) a Taran (100).


  

Jozef Bojko sa v petržalskom Starom háji predstaví premiérovo od 20. septembra 2014, keď zvíťazil na takisto klasických Oaks s nemeckou North Mum. Štyridsaťšesťročný bratislavský rodák je nemeckým vicešampiónom 2001.


  

Vrcholné podujatie kalendára sa začne o 14.00 h a záverečnú deviatu položku naplánovali na 18.35 h. Sprievodnými medzinárodnými súpereniami postupne budú vytrvalostný Zlatý pohár, "dámska" Cena Pat´s Music, strednotratiarska Bratislavská míľa a šprintérska Cena Mysa. Organizujúce Závodisko Bratislava (ZB) pripravilo aj pestrý mimoturfový program, napríklad tombolu. Dámy v klobúku budú mať bezplatný vstup.


  

Štartová listina nedeľňajších bratislavských klasických dostihov, 25. Slovenského derby
  
   (rovina, Graded 3, 2400 m, pre 3-ročné kobyly a žrebce, celková dotácia 64 000 eur, 17.00 h)
  
   1 George Boole (maj. AGA-Vlachovice, tr. František Holčák, dž. Róbert Šara) ČR
  
   2 Simsalabim (maj. Victory Farm, tr. Jaroslav Brečka, dž. Daniel Muscutt) SR
  
   3 Oroblanco (maj. stajňa Patrik, tr. a dž. Jaroslav Línek) SR
  
   4 Taran (maj. Lokotrans Slovakia CZ, tr. Zdeno Koplík, dž. Radek Koplík) ČR
  
   5 Gaston (maj. MPL Racing, tr. Jaroslav Hanáček, dž. Jiří Palík) SR
  
   6 Unique Pilot (maj. stajňa Koruna, tr. Jaroslav Hanáček, dž. Jozef Bojko) SR
  
   7 Connor (maj. KT Obal, tr. Tibor Tomek, dž. Martin Srnec) SR
  
   8 Mukab (maj. Autoopravovňa Strnisko, tr. Marian Daniš, dž. Zdenko Šmida) SR
  
   9 Aeneas (maj. Statek Blata Český Ráj, tr. Josef Váňa, dž. Jiří Chaloupka) ČR
  
   10 Winterberg (maj. MPL Racing, tr. Jaroslav Hanáček, dž. Jaromír Šafář) SR
  
   11 Gentleman Jack (maj. stajňa 7 Horse, tr. Jaroslav Línek, dž. Bejsim Ferhanov) SR
  
   12 Fort Ryan (maj. MPL Racing, tr. Jaroslav Brečka, dž. Michal Abík) SR
  
   13 Zoriana (maj. PD Senica, tr. Zuzana Kubovičová, dž. Štefan Budovič) SR
  
   14 Landaron (maj. Rabbit Trhový Štěpánov, tr. Petr Juránek, dž. Michal Mach) ČR


  

Prehľad víťazov Slovenského derby: 1993 Zimzalabim (Lester Piggott) V. Brit., 1994 Arvan (John Reid) Nem., 1995 Almaz (Alexander Čugujevec) SR, 1996 White wine (Andrzej Tylicki) Nem., 1997 Lonango (Pat Eddery) Nem., 1998 Temirkanov (Michael Kinane) SR, 1999 Ray of Light (Kamil Píchal) ČR, 2000 Lauf nach vorn (Gérald Mossé) Nem., 2001 Saitensohn (Jan Korpas) Nem., 2002 Muskatsturm (Lanfranco Dettori) Nem., 2003 Tankred (Paul Eddery) ČR, 2004 Siberion (Jean-Pierre Carvalho) Nem., 2005 Rosenblatt (Peter Heugl) Nem., 2006 Normen (Radek Koplík) ČR, 2007 Carmond (Eduardo Pedroza) Nem., 2008 Teddy Ready (Martin Srnec) SR, 2009 Age of Jape (Jean-Pierre Lopez) ČR, 2010 Innovator (Martin Srnec) SR, 2011 Rocky of Gracie (Ján Havlík) ČR, 2012 Maximool (Rastislav Juráček) Nem., 2013 Crosstown (Frederic Spanu) Švaj., 2014 Love Me (Jan Verner) ČR, 2015 Touch of Genius (Jaromír Šafář) ČR, 2016 Timekeeper (Václav Janáček) ČR

 

Hlasy aktérov pred nedeľňajšími bratislavskými hlavnými dostihmi celej sezóny - Slovenským derby:

 

Tibor Tomek (majiteľ Connora): "Kôň je pripravený dobre. Už nám nezostáva nič iné, než sa spoliehať, že všetko aj dopadne dobre. Derby sú nevyspytateľné dostihy, vždy záleží na danom okamihu. Nedá sa vyhlásiť, že ideme vyhrať, ale chceme. Pôjdeme na štart s jednoznačným cieľom zvíťaziť. Spokojný teda budem s víťazstvom, na takého koňa by tretie miesto bolo sklamaním.
  
   Vyžrebované štartové číslo 7 je priaznivé. K niektorým súperom síce mám výhradu, že neviem, či majú čo robiť v takých velikánskych dostihoch. Rešpektujem však všetkých, takže hovorím o trinástich vážnych konkurentoch.
  
   Connor bol narodeninovým darčekom pre moju manželku a vyberala ho dcéra. Žena si vyložene želala čierneho kôňa. Jeden z vyhliadnutých pred dražbou v októbri 2015 vo Francúzsku bol napokon za 25 000 eur, Connor za 18 000 eur, kúpili sme ho.
  
   Ja aj moja dcéra Kristína máme trénerskú licenciu, Jožko Ralbovský nie. Túžil však trénovať a dal som mu možnosť. Mám síce dozor nad všetkým, manažujem to, vyberám dostihy a jazdcov, ale príprava je vyložene na ňom, dostal odo mňa voľnú ruku.


  

Jozef Ralbovský (poverený tréningom Connora): "Či pociťujem stres, keďže Connor patrí medzi favoritov? Skôr veľkú zodpovednosť. On sa do tej pozície favorita pasoval sám svojimi výkonmi. Do Slovenského derby na dráhe typu tej bratislavskej ani tak nepotrebujete vytrvalca, ale poctivého koňa s veľkým srdcom. On síce je komplikovaná povaha, ale to veľké srdce pretekára má.
  
   V príprave je to s Connorom o dohode. Odovzdá, koľko chce. Sám naznačí - teraz mi môžeš naložiť tréning. Nedá sa lámať, všetko s ním musí byť po dobrom. On to potom vracia na dostihoch: keď sa otvoria boxy, stáva sa z neho veľký profesionál. Z triumfu by som bol veľmi rád najmä za majiteľa Tibora Tomeka, moje meno by tam oficiálne aj tak nebolo. Dal mi voľnú ruku a veľkú dôveru, zveril mi drahé kone, celú maštaľ. Vo všetkom je mi nápomocný, čo si poviem, to dostanem."


  

Miroslav Piskla (majiteľ stajne MPL Racing, na štarte bude mať Gastona, Winterberga a Fort Ryana): "Gastonovi neprekáža pevná pôda, Winterbergove šance sa zvyšujú úmerne s hĺbkou dráhy. Ak teda naprší, skôr by som si stavil naň, pri opornejšej trati by som viac veril Gastonovi. Od Fort Ryana očakávame predovšetkým dobré tempo. Z konkurencie doterajšími výsledkami vyčnievajú Connor a George Boole, ale derby je derby - vždy sa ukáže niekto, s kým sa až tak nerátalo."


  

Jaroslav Hanáček (tréner tria Unique Pilot, Gaston a Winterberg): "Napokon neštartuje predbežný veľký konkurent z Nemecka a ešte z toho vyplynulo, že som mohol využiť služby ´môjho´ Doda Bojka, ktorý ho mal viesť, čo je dobré. Boli by sme, samozrejme, veľmi radi, ak by nám to vyšlo. Možno niekto vystrelí ako Joseph na Českom derby. Kto je najlepší z mojej trojice? Jeden..."


  

Zuzana Kubovičová (trénerka Zoriany): "V príprave sme urobili všetko pre to, aby to zvládla so cťou. Ak sa do štartu už nič nepokazí, normálne by mala konkurovať tým žrebcom. Prvý raz bude utekať tak, že ju nič nepobolieva, konečne je úplne zdravá. Osobne teda čakám ešte lepší výkon, ako boli tie jej doterajšie. O taktike ešte nie som úplne rozhodnutá. Pravdepodobne dám džokejovi Štefanovi Budovičovi inštrukciu, aby to zobral pocitovo podľa vývoja, zatiaľ to nechávam otvorené. Najlepšie výsledky dosahoval Connor, ako druhý favorit sa javí George Boole, ak mu vydrží forma, ktorou sa na derby v Prahe dostal na tretie miesto."


  

Jaroslav Línek (tréner a džokej Oroblanca): "Situácia pred tohtoročným Slovenským derby je značne otvorená. Medzi trojročnými zatiaľ nie je taká konkurencia, ako sme boli zvyknutí v predchádzajúcich ročníkoch. Viac ako inokedy bude rozhodovať priebeh dostihov a šťastie. Verím, že ja sedím na vytrvalcovi. Oroblanco v práci ukazuje, že derby-vzdialenosť pre neho nebude problém."


  

František Holčák (tréner Georga Boola): "České derby strávil veľmi dobre. V Prahe ukázal pekný finiš, bratislavská dráha je komornejšia, to by mu mohlo vyhovovať. Štartové číslo jeden nie je najlepšie: buď vystrelíte dopredu, alebo ste okamžite poslední. Lepšie je byť niekde uprostred a verím, že na takú pozíciu sa predsa len dostaneme a potom to bude dobré. Majiteľ bol po Českom derby spokojný, nebol dôvod meniť jazdca."


  

Josef Váňa (tréner Aeneasa): "Uvidíme, či to na Slovensku bude stačiť na lepšie umiestnenie než šiestu priečku, ktorú sme dosiahli na Českom derby. Mne sa zdá, že sa Aeneas stále zlepšuje. Som teda zvedavý, či to v Bratislave potvrdí."

 

Miki Kočan

SITA

Zdroje:
  
turfsport.eu

derbyzapisnik.martin-cap.cz/2017/07/fotoblog-vv-sazka-na-belouse-jaro-linek.html
galopp-reporter.cz/prave-ted/ceske-hlasy-pred-slovenskym-derby

 

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený