Zoriana - Gaston (foto Karel Juda)

St. Leger v nedeľu v Bratislave s prvými šiestimi zo Slovenského derby

Na pokročilé štádium sezóny veľmi príťažlivú zostavu bude mať nedeľňajší bratislavský 25. St. Leger Charvát (rovina, Listed, 2800 m, pre 3-ročné kobyly a žrebce, celková dotácia 19 000 eur, 17.40 h), hlavné dostihy 16. mítingu domácej sezóny 2017 a zároveň posledná piata klasika termínovej listiny. Medzi deviatimi aktérmi vytrvalostnej tzv. dlhej smrti sa predstaví prvých šesť z vrcholného miestneho júlového Slovenského derby kratšieho o 400 m - Zoriana, Gaston, Aeneas, Oroblanco, George Boole a Mukab. Zostavu doplnia jedenásty zo spomenutej "modrej stuhy" pri Dunaji Winterberg, pätnásty z júnového Českého derby v pražskej Veľkej Chuchli Fighting Lips a jednotkový premiant z augustového Mostu v ČR Passepartout. Majiteľ víťaza získa prémiu 9500 eur.
  

Podujatie v petržalskom Starom háji sa tradične začne o 14.00 h a záverečný deviaty bod programu naplánovali na 18.10 h. Pozornosť pritiahnu aj "dámska" 25. Cena zimnej kráľovnej Charvát Slovakia (rovina, I. kat., 1600 m, pre 2-ročné kobyly, celková dotácia 8000 eur, 16.30 h) a skokanská 42. Veľká starohájska steeplechase Hamé (st. ch., 4500 m, pre 5-ročné a staršie kone, celková dotácia 4000 eur, 17.05 h). Štartové listiny v utorok uzavrelo a zverejnilo Závodisko Bratislava (ZB), turfová autorita SR.


  

Zuzanou Kubovičovou v záhorskom Čáčove pre PD Senica pripravovaná belka s nemeckým pôvodom Zoriana dostane šancu odčiniť svoj štrajk z bratislavských augustových takisto klasických Oaks, na ktorých odmietla vstúpiť v časovom limite do boxu, ako predbežná favoritka teda napokon absentovala a umožnila tým českej Polyante zavŕšiť double na exfederálnom území po júlovom úspechu z Karlových Varov. Ak sa Zoriana teraz prezentuje disciplinovanejšie, otáznikom - vzhľadom na jej dravý prejav - zostane schopnosť rozložiť si sily na takto dlhej trati. V sedle znova bude džokej Štefan Budovič.


  

Prototypový britský St. Leger sa premiérovo konal už 24. septembra 1776. Vznikol na počesť plukovníka Anthonyho St. Legera. Dosiaľ sa beháva na doncasterskom hipodróme Town Moor na vzdialenosť 2920 m. Aktuálna edícia sa uskutoční v sobotu 16. septembra.

 

V prestávkach medzi bratislavskými dostihmi sa uskutočnia dve súperenia miniklusákov, ale aj vystúpenie tanečnej skupiny Sillmarion a ukážky poskytnutia prvej pomoci pracovníkmi Slovenského červeného kríža pri príležitosti sobotňajšieho Svetového dňa prvej pomoci. Najmladší návštevníci budú mať k dispozícii vozenie na koníkoch, tipujúcich zase poteší súťaž nevýherných tiketov, predznamenal web Závodiska Bratislava (ZB).

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený