Innovator (foto Filip Kalka)

"Prvé" slovenské derby? ... už o necelé tri týždne

Ak som v jednej z predchadzajúcich úvah o Slovenskom derby tvrdil, že na jeho štarte bude maximálne propozíciami garantovaný počet šiestich koní, tak po utorku vyzerám byť úplne mimo. Čosi naznačovali už prvé prihlášky, či čiastočne aj výsledky trialov ale azda ani najväčší turfový patriot by nepredpokladal, že kone domácich majiteľov budú okupovať dve tretiny predbežnej štartovej listiny necelé tri týždne pred štartom modrej stuhy.

S trochou nadsázky možno dokonca povedať, že po štvrťstoročí turfovej samostatnosti nás čaká prvé naozaj slovenské derby.

 

Maximálne mali domáce stajne na štarte derby rovný poltucet a to v rokoch 2008 (Teddy Ready, Ypsilon King, All About Sam, Box Hill, Singleton, Valiant) a v roku 2011 (Katelbach , Brisk Moos, Oldfieldroad, Silverator, Torres Run, Luminator).

 

Doposiaľ evidujeme štyri kone v slovenskom tréningu, ktoré boli odmenené vavrínovým vencom – 1995 Almaz, 1998 Temirkanov, 2008 Teddy Ready a 2010 Innovator. Tešili sa však len dve stajne, resp.dvaja tréneri: Stajňa Erdan a Arslagirej Šavujev (Almaz a Temirkanov) a na druhej strane stajňa OMS a Zuzana Kubovičová (Teddy Ready a Innovator). Jurij Šavujev presťahoval svoje pôsobisko k západným susedom do Krabčíc a OMS pomaly ale isto utlmuje svoje turfové aktivity. Hľadajme teda možných nasledovníkov. Ak by sme hľadali analógiu v tohtoročnom (mimochodom veľmi zaujímavom) Českom derby, kde sa po 16-tich rokoch pôsobenia na turfovej scéne prekvapivo ale konečne tešil predseda tamojšieho Jockey Clubu Jiří Charvát z triumfu vlastného odchovanca, tak víťazom slovenskej edície bude Fort Ryan. A to by bol asi ešte oveľa väčší šok ako 50:1 vyplácaných za Josepha. Na druhej strane ale Jirko Palík ukázal na Gastona, takže teraz neviem..

 

My nebudeme mať na štarte svojho Black Canyona, neporazeného a nespochybniteľného favorita derby, a už teraz možno povedať, že to bude maximálne vyrovnané a neprehľadné. Pri letmom pohľade na prihlášky vidím 9 až 10 koní ktorých kariéry indikujú, že by mohli, ak sa podarí načasovať formu, ak bude optimálny priebeh, ak sa vyhnú kolíziám, jednoducho, že môžu vyhrať. Ale žiaden top-favorit. Aj keď nevylučujem, že starohájsky stávkar môže spraviť napríklad z takého „fešáka“ Connora pari-favorita krátko pred štartom.

 

Tu je zoznam 15 koní, ktoré ostali na prihláškach 25.edície Slovenského derby po druhom termíne škrtania a dodatočných prihláškach:

AENEAS (IRE) - Statek Blata Český Ráj (CZE)        

CONNOR (FR) - KT OBAL

FORT RYAN - MPL Racing             

GASTON (FR) – MPL Racing

GENTLEMAN JACK - 7 Horse       

GEORGE BOOLE (IRE) -  AGA-Vlachovice (CZE)   

LANDARON (CZE) - Rabbit Trhový Štěpánov (CZE)            

MUKAB (GB) - Autoopravovňa Strnisko

OROBLANCO (GER) - Stajňa Patrik           

ROYAL MUSIC (IRE) - Jaber Abdullah (GER)          

SIMSALABIM (GER) - VICTORY FARM     

TARAN (IRE) - LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE)      

UNIQUE PILOT (GB) - Stajňa KORUNA   

WINTERBERG (GB) - MPL Racing               

ZORIANA (GER) – PD Senica

 

O týždeň máme posledné dohlášky, hoci ja neverím, že za 8400€ pribudne niekto na štartku (aj keď Joseph by mohol, a dr.Charvát by po zisku prvého derby mohol zatúžiť aj po ex-federálnom double) a v rovnakom termíne je aj oznámenie štartujúcich koní.

Kapacita dráhy je 14 boxov, takže teoreticky je momentálne von z hry Koplíkov Taran, ktorý nezarobil ešte ani euro.

 

Ostaňte s nami...

 

Peter Matejka

Diskusia k článku

ReferencePoint01.07.2017

slabe obsadenie...vyhra Unique Pilot...

Reaguj

Asad03.07.2017

Gaston - George - Zoriana

Reaguj

Pre prispievanie musíte byť prihlásený