Ľuboš Chmelár, riaditeľ ZB

Nový šéf Závodiska Bratislava: "Nečakala má plná špajza"

Nový riaditeľ Závodiska, štátneho podniku, Bratislava (ZB) Ľuboš Chmelár sám seba otvorene označil za turfového neznaboha a budúcu nedeľu zažije dostihovú premiéru, ale hneď si kúpil lóžu v petržalskom Starom háji a na stredajšej predsezónnej tlačovej besede vyhlásil: "Nadnesene hovorím, že už som neviedol azda iba jadrovú elektráreň... Viem rátať, čítať a pýtať sa. Princípy sú vo všetkých sférach rovnaké. Doterajší biznis model bol zastaralý. Mojou úlohou je navrhnúť a implementovať modernejší. Na odborné veci mám okolo seba ľudí, ktorí mi radia."
  

Chmelár uspel vo výberovom konaní na pozíciu šéfa ZB, dostihovej autority SR. Bol jediným uchádzačom. V novembri ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná odvolala z predmetnej pozície Mariána Šurdu, ktorý - s krátkou prestávkou v roku 2012 - bol riaditeľom od 10. júla 1989. Pôvodne vtedy poverili riadením organizácie Jána Valtýniho, vedúceho úseku dostihovej prevádzky a marketingu, a v decembri namiesto neho práve Chmelára do ukončenia výberového konania. Vypísali ho v januári, uzávierka prihlášok bola vo februári, výsledok vyhlásili v marci.


  

Rezortné ministerstvo, ktoré je zriaďovateľom štátneho podniku, vo februári deklarovalo, že ZB sa po personálnej zmene nebude predávať. Matečná však od nového vedenia očakáva atraktívnejšie podujatia, zlepšenie hospodárenia a zmenu v spôsobe riadenia. "Nie som dosadený. Naopak: ministerstvo ma oslovilo, aby som sa na tento podnik pozrel," zdôraznil Chmelár, manažér s 25-ročnými medzinárodnými skúsenosťami v priemysle, obchode, finančníctve a agrosektore. "Prichádzam z investičného prostredia a mnohí predznamenávali, že nastane kolíkovanie, lebo každý si vie veľmi rýchlo zrátať, čo by sa dalo urobiť s tými 28 hektármi v takejto lokalite. Prvé aj posledné kolíkovanie však bolo, keď sme vymeriavali pozemky pod budovou Štátnych plemenárskych podnikov, v ktorej sídlime, a pripravujeme ich predaj ŠPP."


  

Chmelár má jasnú misiu od zriaďujúceho ministerstva: "Polovica našich výnosov je z dotačnej politiky, druhú získavame vlastnou činnosťou. Ministerstvu ide o postupné znižovanie jeho finančnej zaangažovanosti. Som tu na to, aby som zháňal peniaze. Do piatich rokov chcem dosiahnuť červenú nulu. Špajza, ktorá ma tu čakala, pritom veru nebola plná..." Nový šéf vytýčil piliere svojej koncepcie: "Stávky, gastronómia, marketing a televízne práva a dostavenie tribúny. Je to ako so Svätoplukovými prútmi - bez ktorejkoľvek z týchto zložiek by bol projekt nefunkčný. Závodisko je pre masy. Chceme postupne dostať tento príbeh do DNA slovenského človeka. O desiatej kostol, o dvanástej obed, o druhej dostihy. Hoci je mi jasné, že ak zaprší, ľudia pôjdu do nákupných centier."


  

ZB spolu s rezortným ministerstvom budú hľadať zdroje na dofinancovanie výstavby tribúny, patový stav trvá od februára 2012. Potreba sa odhaduje približne na úrovni 2,5 milióna eur. "Už sa preinvestoval milión eur. Aj ako laik vidím, že odfláknuto... Dúfame, že aspoň 70-80 % z toho milióna dokážeme zachrániť, niektoré časti už bolo treba sanovať. Právny audit prebehol, pred nami je statický posudok. Až po jeho ukončení budeme môcť stanoviť aspoň rámcové termíny," skonštatoval Chmelár. Sprievodnou záťažou je potreba preinvestovať v areálí ďalšieho zhruba pol milióna eur: "Všetko je krásne natreté, ale niektoré veci v takom havarijnom stave, že ak toho pol milióna vynaložíme, ani nebude vidieť, do čoho vlastne išli." Chmelár sa pozastavil nad predajom časti pozemku s reštauráciou vnútri areálu tretej strane: "Akoby ste predali susedovi priestor na grilovanie pri bazéniku vo svojej záhrade. Pre mňa je nepochopiteľné, ako to mohlo prejsť a čo robili dozorujúce orgány."


  

Nový riaditeľ zrušil kurzové stávky (v prevádzke zostane iba tzv. totalizátor, čo je vo svete najbežnejší model), zatiaľ sa iba zoznamuje s potenciálom prípadnej stávkovej spolupráce s francúzskym systémom PMU expandujúcim do sveta a vníma priestor v tomto regióne ako česko-slovenský. Podotkol, že registruje aj iné témy typu prípadnej zmeny celej organizačnej štruktúry slovenských dostihov ("Závodisko podľa mňa predbežne smeruje k prerodu na štátnu akciovú spoločnosť, ale napokon by to po vyhodnotení poznatkov mohol byť aj iný model a potom by sa dalo uvažovať o vzniku strešného Jockey Clubu a autonómnych organizátorov dostihov na komerčnej báze."), expanzie na vidiek ("Už viem, že slovenské dostihy sa začínajú v Senici a siahajú len po Šurany.") či intenzívnejšieho využitia areálu mimo dostihových dní, ale musel si stanoviť priority na počiatočnú fázu svojho pôsobenia: "Akcelerátor treba stláčať pomaly a dva rožky si naraz nestrkáte do úst. Venujem sa najprv operatíve. Všetko si vyžaduje svoj svoj čas."

 

Miki Kočan

SITA

 

Video

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený