Zoriana so Štefanom Budovičom to už raz zvladli aj bez strmeňov (foto Karel Juda)

Na medzinárodných vrcholoch nedeľňajšieho 39. Turf-gala v Bratislave 58 koní

Na piatich medzinárodných vrcholoch 39. ročníka mítingu Turf-gala, ktorý sa v Bratislave uskutoční v nedeľu 4. júna od 14.00 h ako siedme podujatie slovenskej dostihovej sezóny 2017, sa predstaví dovedna 58 aktérov. Dianie aj so štyrmi sprievodnými súpereniami potrvá v petržalskom Starom háji do 18.50 h.
  

Na vytrvalostnú 34. Veľkú cenu Slovenska (rovina, Graded 3, 2400 m, pre 4-ročné a staršie kone, celková dotácia 30 000 eur, 17.45 h) smeruje 11 adeptov. Toľko ich prilákala aj šprintérska 34. Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (rovina, Graded 3, 1200 m, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 29 000 eur, 17.05 h). Na 33. Starohájskom kritériu (rovina, Listed, 2000 m, pre 3-ročné kone, celková dotácia 13 000 eur, 16.25 h) bude bežať 13 príslušníkov tzv. klasickej generácie. "Dámska" takisto generačná 26. Cena Arvy s podporou Irish Thoroughbred Marketing (rovina, Listed, 1800 m, pre 3-ročné kobyly, celková dotácia 13 000 eur, 15.05 h) má 10 ašpirantiek. O strednotratiarsku 34. Cenu Scottish Rifla (rovina, Listed, 1800 m, pre 4-ročné a staršie kone, celková dotácia 13 000 eur, 15.45 h) prejavilo záujem 13 uchádzačov.


  

Na vrcholnej VCS sa o domáci triumf môže postarať pätica Fantastic Lacy (maj. stajňa Patrik Petra Šedivého, tr. Jaroslav Línek, dž. Stanislav Georgiev), Sulman (maj. Honor Racing Pavla Mozdíka, tr. Michal Ročák, dž. Tomáš Lukášek), Piece of Marmelade (maj. stajňa Agasi Andreja Horvátha, tr. Jozef Chodúr, dž. Tom Marquand), Medici (maj. MPL Racing Miroslava Pisklu, tr. Jaroslav Hanáček, dž. Jiří Palík) a Oriental Sky (maj. stajňa Patrik Petra Šedivého, tr. a dž. Jaroslav Línek). Zoznam kandidátov dotvárajú českí Victory Bowl (dž. Jaromír Šafář), Autor (dž. Radek Koplík), Solar Eclipse (dž. Michal Abík), Intisari (dž. Zdenko Šmida) a Timekeeper (dž. Jan Verner) a maďarský Rhett Butler (dž. Martin Srnec).


  

Medici je úradujúcim Koňom roka v SR. Timekeeper a Fantastic Lacy vlani v júli obsadili pri Dunaji prvé dve priečky na Slovenskom derby. Intisari suverénne triumfoval na miestnej generálkovej Veľkej májovej cene, na ktorej sa solídne prezentoval aj domáci odchovanec Sulman. Rhett Butler minulý rok zabodoval na prestížnej Kincsem Díj v Budapešti. Solar Eclipse a Victory Bowl pricestujú s vizitkou zlatého a strieborného na Memoriáli Vlastimila Smolíka v Moste. Autor v minulosti dvakrát skončil na VCS na treťom mieste a má v zbierke oba exfederálne Zlaté poháre. Oriental Sky je premiantom klasického St. Legeru 2015 a postupne sa vracia do akcie. Piece of Marmelade v predchádzajúcej sezóne upútal progresom v nižších kategóriách.


  

Až piatich svojich zverencov posiela na štart šprintu český tréner Zdeno Koplík, a to vrátane obhajkyne prvenstva Efily, pripomenul web Závodiska Bratislava (ZB). Spoločnosť jej budú robiť francúzskymi kariérami vyzbrojení sparingpartneri Du Pyla, Ultimate Fight a Berouyine a bratislavskému publiku lepšie známy Henrytheaeroplane. V krajine galského kohúta už 18 štartov zaznamenala Benidiction od kouča z ČR Ludvíka Harisa. Lokálnu predskúšku - Prípravnú cenu - pre seba rozhodol český Sign of the Zodiac o krk pred rakúsky Culdaffom, na kolízny priebeh doplatila domáca Robben Island (maj. MPL Racing Miroslava Pisklu, tr. Jaroslav Hanáček, dž. Jiří Palík), teraz jediná hostiteľka. Papierovo vysoko smeruje aj aktuálne najlepší maďarský šprintér Báthory. Najstarší účastník prichádza z Nemecka: 10-ročný Leoderprofi sa v Bratislave predstavil už na Veľkej jarnej cene 2010, na ktorej finišoval druhý. Odvtedy na nemeckých a francúzskych dráhach absolvoval 98 vystúpení, zabodoval 12-krát a na dotáciách zarobil 100 000 eur.


  

"Všetci moji zverenci sú v dobrej forme, takže sme optimisti, chceli by sme vyhrať. Príprava na veľké podujatie išla podľa plánu, nič nám ju nenarušilo. Sezóna je stále iba na začiatku, ale cítime, že sa posúvame s formou smerom dopredu. Naše hviezdy Medici a Robben Island na ďalší triumf čakajú a veríme, že teraz príde ich veľká chvíľa. Samozrejme, konkurencia je ťažká, lenže v kvalitnej spoločnosti chceme aj na Turf-gala dokázať, že sme najlepší. Dúfam, že na rozdiel od vlaňajška bude dobré aj počasie a podujatie nepoznačí žiadna prietrž mračien," povedal tréner zo záhorskej centrály Dvor Vampil pri Plaveckom Štvrtku Jaroslav Hanáček pre bulletin organizátorov.


  

Popoludnie pod záštitou ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej bude mať bohatý mimodostihový program pre deti aj dospelých. Pre najmenších sú pripravené rôzne atrakcie ako skákací hrad, trampolína, maľovanie na tváričky, vozenie na koníkoch a súťaž "Detský klobúčik". Dámy sa môžu zapojiť do tradičnej súťaže o najelegantnejšiu návštevníčku v klobúku. Navyše, ženy a slečny v klobúkoch majú vstup zadarmo. Na pódiu vystúpia orientálne tanečnice a na záver sa bude žrebovať tombola s tridsiatimi cenami.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený