Kubovičová v kútiku duše dúfala, Budovič ešte nesedel na lepšom koni

Dostihová trénerka Zuzana Kubovičová v nedeľu v Bratislave dosiahla už svoje tretie víťazstvo na Slovenskom derby po Teddym Readym (2008) a Innovatorovi (2010), ale Zoriana z PD Senica sa postarala o dva precedensy. Stala sa prvou kobylou úspešnou na "modrej stuhe" v petržalskom Starom háji a zároveň prvým bielo zafarbeným premiantom v štvrťstoročnej histórii. "Samozrejme, že som spokojná, keď sme vyhrali! V kútiku duše som dúfala, že to takto dopadne, ale zdráhala som sa povedať to nahlas. Vnímala som, ako Zoriana výborne znáša prípravu: v tréningu to mala náročné, nakladali sme jej, chodili sme s ňou aj do kopcov a kobyla stále žrala. Nebolo vidieť, že by toho už mala dosť, sústavne išla nahor," rekapitulovala Kubovičová pre TurfSport.eu a agentúru SITA.
  

Zoriana sa do nedele prezentovala dravým prejavom, čo na vytrvalostnej vzdialenosti a v konkurencii žrebcov odrádzalo pri analýzach. "Džokej Štefan Budovič bol strojcom víťaznej taktiky. Nechala som mu voľnú ruku. Akurát som ho nabádala, aby jej doprial pohodový priebeh - nech sa s ňou nepasuje. Ak mu bude ´pulovať´, nech ide dopredu, ak nie, nech ju drží upratanú niekde na pozícii. Aj to tak vyšlo," pochvaľovala si Kubovičová, ktorej sa, pochopiteľne, vynorili spomienky na niekdajšiu inú špičkovú bielu zverenkyňu Shamal Sally, hrdinku Maďarského derby 2010: "Myslím si, že Zoriana je výkonnejšia, a to z dôvodu, že lepšie znáša prácu. Keď sme pritlačili na Shamal Sally, začala tuhnúť. Táto všetko berie bez problémov, je veselá."


  

Budovič sa v minulosti presadil na Magyar Derby 2009 v Kincsem Parku s Csillaghullásom, ale až dodatočne po diskvalifikácii Garabonciása pre doping: "Určite je to krásny pocit. Derby nevyhráva bárskto a každý deň. Zoriana mi išla príjemne v rukách. Keď dva ´fírujúce´ kone končili, cítil som, že má ešte obrovské rezervy. Nechal som ju teda, nech ide už pred cieľovou rovinkou. Keď sme cválali ´cez cestu´, teda približne 600 metrov pred cieľom, už som vedel, že to bude dobré. Na lepšom koni som ešte nesedel."


  

Pôvodom nemecká Zoriana stála v októbri 2015 na aukcii v Baden-Badene 7000 eur. Do nedele absolvovala štyri štarty, dosiahla dve prvenstvá v juniorskom veku vrátane zastrešujúcej Ceny zimnej kráľovnej a v tejto sezóne bola druhá na májovej klasickej Jarnej cene kobýl a tiež medzi svojím pohlavím na Cene Arvy v rámci júnového medzinárodného podujatia Turf-gala. Podľa databázy Závodiska Bratislava (ZB) zatiaľ mala na konte 13 380 eur, teraz pridala 32 000 eur. Je dovedna iba piatym domácim víťazom Slovenského derby.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený