Gentleman Jack (foto Karel Juda)

Kto do derby?...pomaly sa vyjasnieva

Prvé klasické zápolenia pre kobyly aj žrebcov sú za nami, a myslím, že nebudem jediný, kto kvituje nápad zaradiť ich do programu v jeden deň. Tento jarný supermíting má ambíciu vytvoriť trojkorunu skutočne prestížnych mítingov v Starom háji. Nielen klasiky, ale aj sprievodné zápolenia čosi naznačili aj v súvislosti s derby. Ako teda vyzerá virtuálna štartka derby po jarnej časti sezóny? Hostia, verím, ospravedlnia moju ambíciu venovať sa zatiaľ výhradne šiestim miestam na štarte, určeným koňom slovenských majiteľov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Kôň   -   Tréner   -    Zisk   -   Ďalšie štarty

1.  Astorka - Cagáň -  13.285€ - Cena Arvy

2.  Connor - Tomek – 10.110€ - St.Kritérium

3.  Zoriana – Kubovičová – 10.390€  - Cena Arvy

4.  Oroblanco – Línek – 3.135€ - St.Kritérium

5.  Gaston – Hanáček – 2.685€ - St.Kritérium

6.  Gentleman Jack - Línek - 1.540€ - St.Kritérium

7.  Unique Pilot - Hanáček - 1.037€ - St.Kritérium

8.  Winterberg – Hanáček – 1.000€ - Hdcp.IV. na 2400m počas TG

9.  Fort Ryan – Brečka – 890€ - III.kat na 1.700m počas TG 

10. Simsalabim – Brečka - 785€ - Hdcp.III. na 1.800m počas TG

11. Lugos – Sokol – 226€ -    ?

12. Mukab  - Daniš  - 0€ -    Hdcp.IV. na 2400m počas TG

Zatiaľ neprihlásení – možná dohláška

Lightblack – Daniš – 9.075€ - Cena Arvy

Silver Empress – Kubovičová – 3.620€ - Cena Arvy

Mooreen – Hanáček – 3.500€ - Cena Arvy

True Champ – Línek – 3.230€ -    ?

 

Astorka, Connor a Zoriana majú v prípade záujmu štart v modrej stuhe istý, existuje len veľmi malá pravdepodobnosť, že by ich na základe získaných dotácií "vystrnadil" iný uchádzač.

 

Astorka - prvá klasická víťazka a prvý solídny prospekt do derby pochádzajúci zo stajne Cagáňovcov. Je ale otázne, či ju tam uvidíme. Fakt, že je dcérou šprintéra a dištančne nepreverenej kobyly, sám o sebe nemusí znamenať nič v súvislosti s jej dištančnou použiteľnosťou. Ak sa však k tomuto faktu pridá jej snaživý prejav, ktorý doposiaľ ukázala, pochybnosti sú na mieste. Martin Srnec to v JCK urobil skvele a bol s odstupom najlepším jazdcom v klasike. Využil štartové číslo a dobrú reakciu kobyly na štarte a s tempom a aj s konkurenciou sa pohral. Zoriana aj Lightblack prišli síce veľmi blízko, ale Astorka išla poslednú štyristovku o pol sekundy rýchlejšie ako víťaz VJC o 30min. neskôr. Bolo to zaslúžené víťazstvo. Nie je dôvod neveriť opatrovateľovi, ktorý tvrdí, že brať Astorku späť po štarte znamená zabiť v nej srdce závodníka. Štart v derby bude pre majiteľa, ale aj trénera bezpochyby lákavý, v tomto prípade však očakávam skôr cestu do o 400m kratších a termínovo vzdialenejších OAKS.

 

Connor – ak u niekoho (resp.všetkých ostatných) z tohto zoznamu panujú pochybnosti, či na štarte derby bude alebo nie, u tohto “francúza” to neplatí. Connor proste na štarte derby bude a to úplne zaslúžene. Po prvé, je tu dohláška za 2000 eur, ktorú si žrebec na jar svojimi výkonmi vypýtal. Po druhé, je tu dotačný zisk prekračujúci 10tis.eur, a ten v pohode stačí na to aby sa dostal medzi šestku vyvolených. Otázka však je, s akými dispozíciami do derby nastúpi. Som rozhodne ďaleko od skepsy, a v prípade bojovníka ako je Connor to platí dvojnásobne, ale mám pocit, že sa pri troch jarných štartoch dosť vydal. Podľa prihlášok má nasledovať Starohájske kritérium a šesť týždňov po ňom samotná “modrá stuha”. Celkovo je to 5 štartov, za 3 mesiace, pričom každý nasledujúci na dlhšiu dištanciu a proti silnejším protivníkom. Budem len rád, ak ma Connor presvedčí, že disponuje špičkovou triedou a konzistentnou formou a nadchádzajúce výzvy zvládne so cťou.

 

Zoriana - určite najlepší kôň v poli JCK, išla prvý sezónny štart, stratila 2-3 dĺžky na štarte, aspoň 10 dĺžok pri obiehaní 4-tou stopou v prvom oblúku, priniesla si zbytočne veľké manko na líderku do rovinky a prehrala o krk. Bolo toho príliš veľa na to, aby zdolala disponovanú súperku. Predchádzajúce 2 štarty vyhrala suverénne aj napriek okolnostiam známym z CZK. V súvislosti z derby dištanciou sa bude asi treba spoľahnúť na jej vytrvalecké pedigree, pretože ak sú nejaké pochybnosti, určite ich nerozptýli plánované vystúpenie v Cene Arvy na 1800m. Prípadný štart v júlovom sezónnom vrchole, a existujú indície, že realizačný tím o ňom vážne uvažuje, by bol jej "len" tretím štartom v sezóne, čo môže byť výhodou. Talentu má táto belka dosť na aj to, aby dokázala to čo ešte žiadna kobyla v histórii Slovenského derby (Ohne Sorge neberiem do úvahy).


Oroblanco – tohto šikovného, aj keď trochu bojazlivého šimla, možno snáď neprvoplánovo označiť za lokálneho derby-favorita. Samozrejme, toto označenie si musí zaslúžiť a potvrdiť výkonom v Starohájskom kritériu. Zatiaľ len niečo naznačil. Vyhral Memoriál Karola Firbasa na 2000m v dobrom čase a proti solídnym súperom v prvom sezónnom štarte. Možno v konečnom dôsledku nie je na škodu, že nevošiel do boxov v Cene trojročných žrebcov. Odpadli tak možné úvahy o VJC ako prvom sezónnom cieli. V prípade Oroblanca máme takmer istotu, že prestojí 1 ½ mile, a to nie len kvôli jeho poslednému vystúpeniu. Matka Orosole je aj matkou nemeckého vytrvaleckého esa Orosina, dvojnásobného grupového víťaza, a opakovane umiestneného z Gr.1 na dištanciách 2000-2800m. Petrovi Šedivému, majiteľovi stajne Patrik, hoci je už v turfovom kolotoči veky, triumf v derby (a to akomkoľvek) stále uniká, aj napriek nádejám ako Rosensturm, Oriental Sky, či Romans. Že by teraz?

 

Gaston – po minulej sezóne by asi nikto netipoval, že bude 3 dĺžky od víťazstva vo VJC, …najskôr by ho nik nevidel asi ani na štarte. Azda sa nemýlim, keď poviem, že Gaston nedosahuje kvalít predchodcov nosiacich bielo-červenú kombináciu ako boli Ryan alebo Proud Boris, ale títo z rôznych dôvodov na víťazstvo v Slovenskom derby nedosiahli. Trochu mi to aj pripomína akéhosi Youmzaina (otca Gastona), večne druhého z “Arc-u”, parížskeho októbrového vrcholu. Tým len narážam na otrepanú frázu, že derby nevyhráva najlepší, ale najšťastnejší.

 

 

Gentleman Jack -  tento beluš je môj tajný tip na dobré umiestnenie v derby (teraz vlastne už verejný). Má to však háčik,..musí sa skľudniť, resp.všetko naokolo musí realizačný tím zvládnuť tak, aby limitoval faktory stresu, ktoré GJ zatiaľ nezvláda. Že to nemusí byť márny boj ukazuje zlepšenie, ktoré ukázal vo svojom druhom štarte. V Cene trojročných žrebcov, kde absolvoval svoje dostihy už v paddocku a pred boxami, zaostal o 16,5 dĺžky za Irwin Forgeom a určite aj pod vplyvom predštartovej nervozity neukázal takmer nič. Po troch týždňoch, vo VJC ukázal možno najviac zo všetkých, nebol však odmenený klasickým vavrínom. Kvôli havárii so zavádzačom po odskočení z boxov, stratil všetky nádeje už tam a do oblúka išiel so stratou 20 dĺžok na čelo. Stíhacia jazda Beysima Ferhanova priniesla 8. miesto a stratu 10 dĺžok na George Boola. Navyše je zatiaľ jediným slovenským odchovancom na priebežnej štartke derby, čo so sebou automaticky prináša aj chovateľský bonus. 

 

Toľko môj pohľad nezainteresovaného a pár konšpiráci, či tipov k priebežne šťastnému poltuctu uchádzačov o štart v najdôležitejších dostihoch každého plnokrvníka. Prichádza Turf Gala a s ním Starohájske Kritérium, či Cena Arvy, a aj očakávanie, že poradie sa nám ešte pekne zamieša. Tešíme sa...

 

Peter Matejka 

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený