Džokej Ján Havlík po potýčke bez licencie do 15. apríla 2018 vrátane

Hlavná dostihová komisia SR (HDK) odňala džokejovi Jánovi Havlíkovi licenciu do 15. apríla 2018 vrátane. Konala v zmysle čl. 13 ods. 1) písm. i) a čl. 420 písm. c) Dostihového poriadku SR (DP). Je to konzekvencia konfliktu medzi jazdcom a pracovníkom organizátora dostihov Jozefom Doliňákom v petržalskom Starom háji 5. novembra 2017 pred záverečným 20. mítingom sezóny. HDK vyhodnotila udalosť ako závažné porušenie DP, keďže došlo k fyzickému napadnutiu zamestnanca Dostihovej autority SR (čl. 396 písm. e) DP).
  

HDK zároveň nariadila Dostihovej autorite SR, Závodisku Bratislava (ZB), vykonať disciplinárny postih voči jej zamestnancovi Doliňákovi za vulgárne správanie na podujatí 15. októbra 2017 tiež v Bratislave. Informáciu publikovali vo Vestníku, oficiálnej tlačovine ZB.


  

Doliňák pred HDK uviedol, že ho Havlík pri novembrovom vzájomnom konflikte v priestore hospodárskeho dvora v rámci areálu ZB približne o 11.35 h zasiahol päsťou do tváre. Ten to jednoznačne poprel s tvrdením, že ho zasiahol iba troma prstami, a to až po viacnásobnej výzve, aby sa Doliňák naňho "neprsil". Zároveň džokej vyjadril presvedčenie, že druhá strana sporu bola pod vplyvom alkoholu. Ján Valtýni poverený vedením ZB (po odvolaní Ľuboša Chmelára) doplnil, že dychovú skúšku na požitie alkoholu nemohli vykonať, lebo 6-mesačné overenie dôkazného alkotestera Dräger už vypršalo a v takom prípade sa tento prístroj zablokuje a nedá sa použiť ani na orientačné meranie.


  

HDK si pred svojím zasadnutím vyžiadala vyjadrenia Kristíny Tomkovej, Lýdie Hudecovej, Petra Čuháka a Igora Chudíka. Z výpovedí vyplynulo, že kontroverzia sa začala už spomenutého 15. októbra, keď pred dostihmi č. 5 v Bratislave Havlík v sedle kobyly Peppermint oslobodenej od privedenia do pedoku vstúpil na dráhu napriek zákazu vydanému jej správcom, za čo mu Doliňák vulgárne vynadal.


  

Definitívnu podobu termínovej listiny slovenskej dostihovej sezóny 2018 prerokuje ZB na pracovnom stretnutí s trénermi 25. januára aj s prihliadnutím na turfové kalendáre v okolitých krajinách. Z obvyklej štruktúry však vyvstáva predpoklad, že Havlík si nezajazdí na prvých dvoch domácich podujatiach. Zákaz štartu má medzinárodnú platnosť. Džokej vlani práve v tomto medzisezónnom období pôsobil v Kórejskej republike.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený