Medzi trojročiakmi, teda tzv. klasickou generáciou, sa stal jednotkou klasifikácie Kôň roka 2016 v SR - ryšiak americkej proveniencie Medici z portfólia MPL Racingu Miroslava Pisklu a tréningu Jaroslava Hanáčka (foto Václav Volf)

Český Meandre jednotkou slovenskej klasifikácie 2016

Administratívne český dostihový kôň Meandre v majetku Saída Šaptukajeva a tréningu Arslangireja Šavujeva v Krabčiciach je so známkou 86 kg absolútnou jednotkou slovenskej klasifikácie na rovine za sezónu 2016. Poradie zverejnilo na svojom webe Závodisko Bratislava (ZB).
  

Momentálne už v chove pôsobiaci 9-ročný beluš s francúzskym pôvodom Meandre s džokejom Bajuržanom Murzabajevom triumfoval 5. júna v petržalskom Starom háji na 33. vytrvalostnej Veľkej ceny Slovenska Respect (Gd-3, 2400 m, pre 4-ročné a staršie kone, celková dotácia 30 000 eur), hlavnej položke 38. ročníka medzinárodného mítingu Turf-gala. Aj druhé a štvrté miesto v klasifikácii sú za výkony práve na VCS - patria nemeckému Sweet Thomasovi (85 kg rovnako ako český Tamarind Cove za Bratislavskú míľu z derby-popoludnia 17. júla) a českému Autorovi (84,5 kg).

 

Meandre bude v roku 2017 pôsobiť v Žrebčíne Napajedla pri moravskom Zlíne s taxou 25 000 Kč pri overenej gravidite kobyly (alebo alternatívne 10 000 Kč pri spojení a ďalších 14 000 Kč pri overenej gravidite).
  

Medzi trojročiakmi, teda tzv. klasickou generáciou, sa stal jednotkou klasifikácie Kôň roka 2016 v SR - ryšiak americkej proveniencie Medici z portfólia MPL Racingu Miroslava Pisklu a tréningu Jaroslava Hanáčka v centrále Dvor Vampil pri Plaveckom Štvrtku. Hodnotenie 83,5 kg dostal za triumf 30. októbra na Veľkej októbrovej cene v Bratislave. Medici je celkovo šiesty v rebríčku, piata priečka patrí českému Shamalganovi (84 kg za druhé miesto na Bratislavskej míli).

 

Do hodnotenia sú zahrnuté všetky kone, ktoré absolvovali aspoň tri štarty alebo zvíťazili alebo sa umiestnili do piateho miesta v testoch so štatútom I. kategórie a vyšším. U koní zaregistrovaných mimo SR sa neberú do úvahy ich zahraničné výsledky. Klasifikačná známka je hypotetickým vyjadrením výkonu v kilogramoch. Teoreticky platí, že kone by vo vzájomnom súboji pod rozdielnym hmotnostným zaťažením, ktoré zodpovedá práve hodnoteniu, mali dobehnúť do cieľa súčasne.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený