Favorizovaný český 5-ročný tmavohnedý valach s írskym pôvodom Intisari sa s podporou od domáceho džokeja Zdenka Šmidu v lejaku za 2:36,94 min po veľkom boji o krk stal víťazom 34. Veľkej ceny Slovenska

Český Intisari víťazom Veľkej ceny Slovenska

Dve domáce a tri české víťazstvá sa zrodili v nedeľu v Bratislave na piatich medzinárodných položkách 39. ročníka dostihového mítingu Turf-gala, zároveň 7. podujatia slovenskej sezóny 2017. Z hostiteľov sa chronologicky presadili Mooreen na "dámskej" Cene Arvy s podporou Irish Thoroughbred Marketing a Connor na generačnom Starohájskom kritériu tiež pred 3-ročné kone. Vrcholná vytrvalostná Veľká cena Slovenska sa stala korisťou favorizovaného Intisariho, ale iba o krk po tuhom boji s domácim vyzývateľom Oriental Sky. Šprintérsku Cenu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR po podobnej dráme získal mladík Ultimate Fight. Strednotratiarsku Cenu Scottish Rifla si pripísal najviac tipovaný Aldar.
   

Intisari o krk prekonal odpor domáceho outsidera, Medici tretí

 

Favorizovaný český 5-ročný tmavohnedý valach s írskym pôvodom Intisari sa s podporou od domáceho džokeja Zdenka Šmidu v lejaku za 2:36,94 min po veľkom boji o krk stal víťazom 34. Veľkej ceny Slovenska (rovina, Graded 3, 2400 m, pre 4-ročné a staršie kone, celková dotácia 30 000 eur). Mal stávkovú kvótu 1,8. Zverenec Radka Holčáka z filiálky Sihla rodinnej centrály Valencio vo Veľkých Karloviciach pri Vsetíne a horskom prechode Makov Intisari získal pre subjekt Monte Negro Jiřího Posáda prémiu 15 000 eur. Až do poslednej chvíle mu vzdoroval nečakane disponovaný domáci Oriental Sky (10,2) zo stajne Patrik Seničana Petra Šedivého. Dostihová komisia pred štartom povolila jazdeckú zmenu z kouča zo záhorskej Lakšárskej Novej Vsi Jaroslava Línka na českého džokeja Martina Laubeho, referuje oficiálna správa na webe organizujúceho Závodiska Bratislava (ZB). Tretí o priepastných 7 dĺžok späť bol úradujúci Kôň roka v SR Medici (dž. Jiří Palík, 4,9) z MPL Racingu Miroslava Pisklu a prípravky Jaroslava Hanáčka. Štartovalo 11 ašpirantov.

 

Intisari sa 14. mája v petržalskom Starom háji suverénne o 3,25 dĺžky blysol na generálkovej Veľkej májovej cene. V rodnom Írsku podľa Racing Postu od júna 2015 do septembra 2016 absolvoval 10 vystúpení, dosiahol 3 prvenstvá a zarobil v prepočte 50 857 libier. Mal najvyšší rating RP 103 libier. Vlani v októbri sa v pražskej Veľkej Chuchli presadil na Cene prezidenta republiky dlhšej ešte o 800 m oproti VCS. V tomto regióne ešte neprehral.

 

"Boli to parádne dostihy, na mäkkej pôde poctivo rozbehnuté, ako to má byť. My sme mali dobrú pozíciu a všetko nám vychádzalo. Akurát vo finiši Oriental Sky prišiel k nám do kontaktu, hodil nás smerom k bariére. Intisarimu po tomto poškodení chvíľu trvalo, kým sa znova rozbehol, ale je to pán kôň, zabojoval a dal to. Som rád, že som ho ani nemusel udrieť bičom. Bolo to super. Po rozbitej dráhe sa koňom horšie cvála, Intisari by však aj na takej vyhral ľahšie nebyť toho natlačenia sa od súpera. To sa však stáva, kone sa zvyknú krútiť, je potom na komisii, aby to posúdila. Určite si tento úspech vážim, veď Veľká cena Slovenska je u nás druhá najvýznamnejšia po derby. Čakal som na úspech na nej jedenásť rokov od triumfu s Vadualom a dúfam, že nebudem ďalších jedenásť. Je to aj vec šťastia," povedal džokej Zdenko Šmida pre TurfSport.eu.

  

Ultimate Fight hlavu pred maďarským Báthorym, obhajkyňa prvenstva Efily s bronzom

 

Trojročný český ryšiak s francúzskym pasom Ultimate Fight (kvóta 7,1) s džokejom Tomášom Lukáškom zvíťazil za 1:12,60 min po veľkom boji o hlavu na 34. Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (rovina, Graded 3, 1200 m, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 29 000 eur). Zverenec Zdena Koplíka z Hořovíc zarobil 14 500 eur pre svojho vlastníka Václava Slováka. Naplno odčinil posledné miesto z májovej pražskej klasickej Veľkej jarnej ceny dlhšej o 400 m.

 

Druhý skončil najviac tipovaný maďarský Báthory (dž. Stanislav Georgiev, 3,1) a 1,25 dĺžky za ním tretia bola česká obhajkyňa prvenstva Efily (dž. Martin Srnec, 14,1). Domáca Robben Island (dž. Jiří Palík, 11,5) z portfólia MPL Racingu Miroslava Pisklu a opatery Jaroslava Hanáčka, ktorá ako jediná zastupovala SR v tomto šprintérskom súperení, docválala na šiestej priečke medzi jedenástimi kandidátmi.

 

"Ultimate Fight je dobrý kôň, s jeho výkonom som spokojný. On behal kvalitne vo Francúzsku a naposledy v Prahe sa mu zošmyklo sedlo. Dnes predviedol svoje schopnosti a myslím si, že v budúcnosti ešte niečo ukáže," uviedol tréner Zdeno Koplík.

    

Aldar potešil čečenského prezidenta

 

Päťročný administratívne český tmavý hnedák s francúzskym pôvodom Aldar za 1:51,46 min presvedčivo o 2 dĺžky splnil úlohu favorita 34. Ceny Scottish Rifla (rovina, Listed, 1800 m, pre 4-ročné a staršie kone, celková dotácia 13 000 eur). Pre svojho majiteľa, čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, získal prémiu 6500 eur. Zverenec naturalizovaného ruského kouča Arslangireja "Jurija" Šavujeva so slávnou veľkogrobskou minulosťou a terajším domicilom v Krabčiciach v ČR bol pod rukami džokeja Jaromíra Šafářa a mal kvótu 2,3.

 

Druhý docválal dlho tempo diktujúci takisto český Ideal Approach (dž. Jiří Palík, 10,8) z Lokotransu vlastníka Karla Jalového a tretím miestom ešte o 0,5 dĺžky späť podčiarkol úspech Kadyrova a Šavujeva obhajca prvenstva Aldzarb (dž. Martin Srnec, 23,3).

  

Aldar už raz v Petržalke práve na Turf-gala uspel: predvlani sa presadil na "generačnom" dvojkilometrovom Starohájskom kritériu. O necelé dve mesiace neskôr finišoval tretí na Slovenskom derby.

    

Connor sa dočkal po dvoch druhých miestach

  

Domáci tmavý hnedák francúzskej proveniencie Connor z KT Obalu Tibora Tomeka, zároveň aj trénera v záhorskej Jablonici, triumfoval v čase 2:07,09 min o 1,25 dĺžky na 33. Starohájskom kritériu (rovina, Listed, 2000 m, pre 3-ročné kone, celková dotácia 13 000 eur). Zarobil 6500 eur. V sedle pracoval český džokej Martin Srnec pri stávkovej kvóte 5,9.


Druhý finišoval rovnako domáci outsider Unique Pilot (dž. Jose Luis Silverio, 47,6) zo stajne Koruna a tretí o hlavu za ním bol ďalší hostiteľ Gaston (dž. Jiří Palík, 19,0) z MPL Racingu. Favorizovaný český hrdina petržalskej májovej klasickej Veľkej jarnej ceny George Boole (dž. Róbert Šara, 2,2) pri tzv. dištančnom medzníku, teda cca 200 m pred cieľom, naplno prichádzal do úvahy, ale napokon sa pri celkovom manku 2,25 dĺžky musel uspokojiť so štvrtým miestom medzi trinástimi účastníkmi.

 

Dobyvateľ aprílového Memoriálu Josefa Břečku Connor (po plemenníkovi Silver Frost z chovnej kobyly Canzonetta po Kahyasi) sa dočkal po druhých priečkach z jednotkovej Ceny trojročných žrebov i spomenutej VJC. Nastúpil s bilanciou 5 štartov, 2 prvenstvá, zisk 10 110 eur. V októbri 2015 stál 18 000 eur na aukcii vo francúzskom Deauville pod hlavičkou spoločnosti Arqana. Do stredoeurópskeho regiónu sa dostal prostredníctvom agenta Chrisa Richnera.

  

Mooreen za necelé dva mesiace od prehry vo IV. kategórii k medzinárodnému triumfu

  

Slovenská ryška Mooreen sa za 1:52,50 min o 0,5 dĺžky stala značne prekvapivou víťazkou 26. Cena Arvy (rovina, Listed, 1800 m, pre 3-ročné kobyly, celková dotácia 13 000 eur). Pre KMD Parcours Team okolo známeho parkúrového jazdca Mariána Štangela získala odchovankyňa Žrebčína Kobylany rodiny Weissovcov z blízkosti Radošoviec medzi Senicou a Holíčom prémiu 6500 eur. V sedle zverenkyne Jaroslava Hanáčka zo záhorskej centrály Dvor Vampil pri Plaveckom Štvrtku bol český džokej Jiří Palík pri vysokej kvóte 18,3

 

Druhá rovnako ako na májovej miestnej klasickej Jarnej cene kobýl skončila favorizovaná a dlho vedúca senická Zoriana (dž. Štefan Budovič, 2,2) a tretia bola neprávom ignorovaná česká hostka Celeste (dž. Martin Laube, 25,8). Štartovalo 10 adeptiek.

 

Hrdinka spomenutej JCK Astorka absentovala, Mooreen vtedy obsadila štvrté miesto. V aktuálnej sezóne predvádza enormný výkonnostný progres: 9. apríla bola v petržalskom Starom háji len druhá na úrovni IV. kategórie.

 

Miki Kočan

SITA

 

Video

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený