(foto Warren Greatrex Racing)

Adam Eliáš pri druhom britskom štarte dosiahol prvý triumf

Slovenský dostihový jazdec Adam Eliáš v pondelok pri svojom druhom štarte vo Veľkej Británii dosiahol prvý triumf. Presadil sa v Plumptone v skokanskom súperení Plumpton Racecourse Twinned With Pompadour Racecourse Amateur Riders' Handicap Hurdle (prútené prekážky, Class 4, 4128 m, hdcp, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 5000 libier) ako partner 6-ročného hnedého valacha Sandhurst Lada za 5:21,20 min po boji o krátku hlavu. Zverenec Warrena Greatrexa mal stávkový kurz 13 medzi ôsmimi aktérmi.
  

Univerzál Eliáš debutoval v kolíske turfu 8. novembra v rovinovom sektore a bol druhý: chýbalo mu 1,25 dĺžky k triumfu v amatérskom teste AJA Gentleman Handicap (rovina, Class 5, 2050 m, hdcp, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 5000 libier). Eliáš vtedy pobádal 4-ročného hnedého valacha Attesta, ktorý mal kurz 12 medzi 11 účastníkmi. Dvadsaťročnému Slovákovi ho tiež nasedlal kouč Greatrex, u ktorého pôsobí približne rok nevrátane letného trojmesačného pobudnutia u trénera Sira Michaela Stouta.


  

Jazdec pochádzajúci z Dolnej Stredy Eliáš na základe konzultácií agentúry SITA s viacerými bývalými činovníkmi turfu v SR, ale aj s historicky najúspešnejším džokejom Jozefom Bojkom, pred necelými dvoma týždňami bol prvým Slovákom - mužom, ktorý v ére samostatnosti štartoval vo Veľkej Británii v rovinovom odvetví. Oficiálne dlhodobé štatistiky takéhoto typu neexistujú. Nad skokmi sa už v apríli 1993 a potom znova v roku 1994 predstavil džokej Jaroslav "Čiko" Brečka so senickým Quirinusom na Veľkej národnej steeplechase v liverpoolskom Aintree a mal nasledovníkov na významom nižšej úrovni, ale prvenstvo dosiaľ nedosiahol nik.


  

V rokoch 2001 - 2016 rovinové angažmány vo Veľkej Británii často dostávala Natália Gemelová, napríklad v sezóne 2007 nazbierala 13 triumfov. Eliáš podľa databázy Závodiska Bratislava (ZB) získal v rokoch 2012 - 2016 v stredoeurópskom regióne dve rovinové a tri skokanské prvenstvá.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený