Do viedenského Freudenau sa po 9 rokoch vráti turfový ruch

Na historický secesný hipodróm vo viedenskom Freudenau sa 16. septembra 2017 vráti dostihový ruch. Bude to po deviatich rokoch. Tlačovou správou to oznámili organizátori, informáciu zdieľal napríklad český web Dostihový svět. Freudenau má turfovú tradíciu trvajúcu už od roku 1839. Podrobnosti o podujatí oznámia v marci.
  

Pod taktovkou nadšeneckého Rakúskeho dostihového spolku Viedeň-Freudenau (Österreichischer Rennverein - WienFreudenau) sa zatiaľ posledný míting v predmetnom dejisku, aj to len jednorazový spomienkový, konal 7. septembra 2008 a na vytrvalostnej klasike Nespresso Cup - Österreichisches Saint Leger (rovina, Gd-3, 2800 m, pre 3-ročné a staršie kone, dotácia 15 000 eur) triumfoval Kôň roka 2005 v SR Tempeltänzer zo stajne OMS Vladimíra Levárskeho a Petra Šimečka. V sedle zverenca Zuzany Kubovičovej zo Senice-Čáčova bol džokej Zdenko Šmida.
  

Freudenau v dramaturgii rakúskej cvalovej prevádzky padlo začiatkom milénia za obeť novému závodisku Magna Racino, ktoré postavili pri Ebreichsdorfe približne 20 km južne od metropoly na "zelenej lúke" za 75 miliónov eur a otvorili 4. apríla 2004. V lete 2007 ho však zámorská firma Magna Entertainment Company kanadského priemyselníka s rakúskymi koreňmi Franka Stronacha vyradila zo svojej siete pre nerentabilnosť. Organizujúca spoločnosť Austrian Racehorse Owners Club si odvtedy sama zabezpečuje financie na réžiu i dotácie pre majiteľov úspešných koní. Predtým len manažérsky riadila dianie. Cvalové dostihy v Rakúsku sú odvtedy v hlbokej kríze.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený