V nedeľu v Budapešti prvý raz v akcii malý Overdose

Overdosovo potomstvo prichádza, hlási sprievodný bulletin na nedeľňajšie dostihy v Budapešti. O 13.30 h sa v "juniorskej" kvalifikácii v Kincsem Parku v maďarskej metropole predstaví 2-ročná ryška Night for Overdose z portfólia stajne Ungaro Racing II. a opatery slovenského kouča Jozefa Rosivala pôsobiaceho v Dunakeszi-Alagu. V sedle bude džokej István Kozma. Mamou kobylky je Night for Music.

 

Slávny šprintér Overdose v spoluvlastníctve Zoltána Mikóczyho z Dunajskej Stredy uhynul v júli 2015 ako 10-ročný po svojej druhej sezóne v úlohe plemenného žrebca. Hnedáka s britským pôvodom získal Mikóczy na aukcii v britskom Newmarkete v novembri 2006 iba za 2000 guineas (špeciálna historická aukčná mena približne sa rovnajúca hodnotou libre) - v prepočte zhruba 3000 eur. Overdose dosiahol 16 víťazstiev a zarobil 258 492 eur. Spočiatku ho pripravoval kouč Sándor Ribárszki, neskôr spomenutý Jozef Rosival.

 

Administratívne maďarský Overdose plnil v roku 2014 s taxou 3500 eur pre vlastníkov kobýl funkciu akéhosi "národného plemenníka" v Dióspuszte, kde sídli chovateľské centrum Angol Telivér Ménes. V roku 2015 pokračoval v nemeckom Žrebčíne Lindehof Volkera Lindeho, a to pri poplatku 4000 eur. Potomok Starborougha a Our Poppet Overdose sa naposledy objavil v dostihovej akcii 13. novembra 2011 v Ríme. S podporou džokeja Lanfranca Dettoriho zvíťazil na Premio Carlo e Francesco Aloisi - ex Umbria na hipodróme Capannelle (rovina, Group 3, 1200 m, pre 2-ročné a staršie kone, dotácia 88 000 eur), zarobil 34 000 eur. Debutoval 2. júna 2007 v Budapešti.

 

Problémy s kopytami výrazne narušili Overdosovu kariéru počnúc rokom 2009 a napokon ju aj ukončili napriek úsiliu realizačného tímu. Po viacerých zdravím vynútených odkladoch návratu oznámili žrebcov odchod do chovu v lete 2013. V bratislavskom Starom háji sa predstavil tri razy. Ako junior triumfoval na Cene Muscatita počas derby-mítingu, v troch rokoch sa presadil na Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na festivale Turf-gala a v piatich rokoch na Cene Mysa v deň Slovenského derby. Najčastejšie ho viedol Rakúšan s dlhodobým domicilom v Nemecku Andreas Suborics, vzájomne však mal aj tú česť s členmi absolútnej svetovej džokejskej špičky - spomenutým Lanfrancom Dettorim či Belgičanom pôsobiacim vo Francúzsku Christophom Soumillonom.

 

Odchovanec rodiny Robinsonovcov Overdose 5. októbra 2008 v Paríži ako prvý prebehol cieľom Prix de l´Abbaye de Longchamp s celosvetovo najvyšším štatútom Group 1 a dotáciou štvrť milióna eur, ale rozhodcovia vzápätí výsledok anulovali, pretože jednému z aktérov sa neotvoril štartový box. Realizačný tím sa z preventívnych dôvodov rozhodol neposlať koňa na opakovanie dostihov po niekoľkých hodinách, za čo neskôr dostal Cenu fair play od Maďarského olympijského výboru (MOB).

 

Počas kariéry na 4 milióny eur poistený Overdose bol doslova kultom najmä v Maďarsku, veľa fanúšikov však mal aj v SR či Nemecku, kde ho volali projektil alebo zázrak a často pripomínali k legendárnej kobyle z 19. storočia Kincsem. Britský Racing Post ho vo označil za šprintérsku senzáciu, ktorá jeho krajinu dostala na dostihovú mapu. Maďarská televízia o ňom už na sklonku roka 2008 odvysielala trištvrtehodinový dokumentárny film, následne vyšla 300-stranová kniha z pera Tivadara Farkasházyho.

 

Miki Kočan

SITA 

Diskusia k článku

HB6930.05.2017

stale cakam na spravu ako dobehol v nedelu ten maly overdose a stale nic. dik

Reaguj

Pre prispievanie musíte byť prihlásený