Tempeltänzer bude stát vo Veľkých Úľanoch za cenu 100 + 200 eur, kontakt : 0904 538 267 (foto Šárka Votavová)

Tempeltänzer späť na Slovensku, dostane aj Shamal Sally

Na dráhe železný vytrvalec sa opäť vracia na Slovensko, tentoraz v úlohe plemenníka.

 

Žrebec sám absolvoval 29 štartov, z toho dokázal zvíťaziť 6 krát a umiestniť sa 19 krát.

Na dotáciách vybehal viac ako 86 tisíc eur. Zúčastnil sa aj Gr.1 dostihov, kde dobehol na siedmom mieste.

 

Zvíťazil napríklad v Oesterriechisches St. Leger (Gd-3) na 2800 metrov, Veľkej cene českého turfu (Gd-3) na 2400 metrov, v Zlatom pohári (Listed) či slovenskom St.Leger na 2800metrov.

Umiestnil sa v CEBC Classic (Gd-1) na druhom mieste.

 

Bol síce postupne dozrievajúcim vytrvalcom, ale na dráhe sa nestratil ani ako dvojročný keď absolvoval tri dostihy a z toho dobehol štvrtý v dostihu BBAG (I.kategória) o 15 000 Euro na dištancii 1400 metrov a rovnaké miesto obsadil aj v Karpatskej cene (Listed) na 1600 metrov.

 

Jeho otcom je Devil River Peek (USA), ktorý zvíťazil v Gr.1 Premio Vittorio di Capua a v Gr.3 dostihoch. Jeho najlepším potomkom je aj z našich dráhach v neskoršom veku známy Apollo Star (GER), ktorý dvakrát zvíťazil v Gr.2 dostihoch a umiestnil sa v množstve black type dostihoch s celkovým zárobkom viac ako 200 000 eur. Druhým najlepším je valach Apeiron (GER),ktorý je vnukom fenomenálnej Arvy a zvíťazil v Gr.3 a v Listed.

 

Matka Tempeltänzera Trueville (GER) zvíťazila,  okrem Tempeltänzera dala napríklad Sybelia (Lord od Men). Ten dokázal vo Francúzsku zvíťaziť 11 krát a umiestniť sa v Listed skúškach ako Prix du Carrousel, Prix Jacques de Bremond či Prix Prix Frederic de Lagrange. Blacktype umiestnenie má aj jeho ďalší súrodenec  Toy Soldier, ten bol exportovaný do USA a dobehol druhý v Listed prútenkach Gladstone Hurdle.

 

Druhá matka Trude (GER) vyhrala Listed a dobehla tretia v Gr.3 nemeckých 1000 Guineas. Zaujímavá je ako matka výborného prekážkára Westendera (FR), ktorý dobehol okrem iného druhý v Gr.1 prútenkách Smurfit Challenge Trophy Hurdle v Cheltenhame, Gr.1 Gerrard Supreme Novices Hurdle rovnako v Cheltnhame a tretí v Martell Cognac Aintree Hurdle v Aintree rovnako Gr.1. Jej najlepším potomkami na rovine sú Trudeau, Tamara a Tomasi všetko umiestnení v Listed.

 

Do chovu odišiel v roku 2011, ťažko ho posudzovať pretože na dráhu sa mu prakticky dostalo možno 5 potomkov, ktoré evidujú databázy a trošku silnejšie by mal byť zastúpený v roku 2016, kde mu snáď na dráhu príde zopár dvojročných potomkov.

 

Prítomnosť dvoch blacktype koní úspešných na prútenkách naznačuje aj jeho možné využitie ako producenta prekážkových koní.

 

Najlepším potomkom je zatiaľ Brillien tretia v Cene zimnej královny, rovina I.kategórie. Druhá v dvojke Memoriál Adolfa a Richarda Weissovcov a tretia za ňou bola v rovnakom dostihu Mai Thai taktiež po Tempeltänzer. Z českého chovu pochádza Kopretina (CZE) ako dvojročná tretia v dostihoch druhej kategórie, inak sa pravidelne umiestňuje v dostihoch IV. Kategórie a Retemon (CZE) umiestnený v trojkových dostihoch. Určite je zaujímavé, že jeho potomkovia sa dokázali na dráhe ukázať na dráhe už ako dvojroční a zatiaľ odtiaľ majú aj najlepšie výsledky. Z tak malého počtu potomkov je ale veľmi ťažko posudzovať kvality žrebca.

 

Tempeltänzer bude stáť u Jána Madarásza vo Veľkých Úľanoch. Ako podporu od svojho majiteľa pripustí aj maďarskú derby víťazsku Shamal Sally (USA) a rovnako kobyly Jána Madarásza napríklad v Jarnej cene kobýl umiestnenú Pelegrinu (HUN) sestru black type žrebca Pretty Princa (HUN).

 

 

Patrici Imrišková

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený