Robinson Cruso (foto Kamila Gučíkova)

Debutant Robinson Cruso pripustí šampiónku Yuccu

Hnedák z tréningu Michaela Jarvisa absolvoval podľa databázy webu Racing Post  na ostrovoch 6 štartov. Ako dvojročný sa predstavil na dráhe trikrát a zaujal pri debute, keď dobehol na druhom mieste v dostihoch na 1200 metrov. Nasledovala preňho už oveľa náročnejšia skúška na rovnakej dištancii o 250 000 libier v Newmarkete, kde úplne nesklamal dobehom na šiestom mieste. Sezónu uzavrel druhým miestom v Doncasteri, keď odskakoval ako prvý favorit súperenia na 1400 metrov.

 

Trojročný sa predstavil na dráhe trikrát. Debutoval šiestym miestom, aby následne vyhral dostihy Class 5 na trati 1200 metrov. Sezónu uzavrel už v júli, keď v Class 2 sklamal dvanástym miestom.

 

Na dražbe zaujal slovenského majiteľa Petra Strniska a zmenil pôsobisko za 4 tisíc guineí. Ako ročka ho pritom kúpil Demi O`Byrne za 100 000 guineí, pretože žrebec má zaujímavý pôvod.

 

V strednej Európe absolvoval 39 štartov na svojich obľúbených šprintérskych dištanciách.

Žrebec má za na konte osem víťazných dostihov, z toho 6 I. kategórie. Jeho najobľúbenejšou dráhou bola tá v Budapešti, vyhral tu štyri jedničkové dostihy a pridal aj druhé a tretie v Listed Kozma Ferenc Emlékverseny. Jeho zárobok sa tesne prehupol cez 26 tisíc eur.

 

Jeho otcom je Footstepsinthesand (GB), ktorý absolvoval len 3 štarty a všetky víťazné. Zvíťazil predovšetkým v Gr.1 2000 Guineas v Newmarkete a v Gr.3 Killavullan Stakes na trati 1200m.

Napriek krátkej kariére začal pôsobiť ako plemeník a dnes má na konte troch Gr.1 víťazov, medzi ktorých patrí aj trénerom Šavujevom pripravovaný Shamalgan a päť víťazov Gr.2 dostihov.

 

Matka Miss Hawai (FRA) nikdy nebehala, ale pochádza zo zaujímavej rodiny, takže jej zaradenie do chovu bolo pochopiteľné a odvďačila sa polosestrou Robinsona Crusoa -  kobylou Beach Bunny (IRE) po High Chapparal, ktorá sa umiestnila druhá v Gr.1 Pretty Polly Stakes, Gr.2 Irish National Stud Blandford Stakes, rovnaké miesta obsadila aj v dvoch dostihoch Gr.3. Bola zaradená do chovu a už dala dvojnnásobného Listed víťaza Naadirr (IRE) a víťazku Listed Beach Belle(GB).

 

Pre zaujímavosť, v roku 2015 sa predávali dvaja jeho polosúrodenci. Odstavča, kobylka za 50 000 a roček za 100 000 guineí. V minulosti sa jeho súrodenci koštovali aj 140 000 a  190 000 eur, prípadne odstavča, kobylka za 150 000 guineí.

 

Druhou matkou je Gr.1 víťazka Miss Tahiti (IRE), kobyla zvíťazila v Criterium des Pouliches a umiestnila sa v Gr.1 dostihoch Prix de Diane Hermes, Prix Saint-Alary a Prix Vermeille.

 

V chove dala ešte v roku 2015 aktívne behajúcu Gr.1 víťazku Miss France (IRE). Tá dokázala v roku 2014 zvíťaziť v 1000 Guineas a umiestniť sa v Gr.1 skúškach, ako napríklad Sun Chariot Stakes, či Prix Rothschild.

 

Jej ďalším zaujímavým potomkom je kobyla Mer De Corail (IRE), ktorá vyhrala Listed a  v chove už dokázala dať dvoch Black Type potomkov. Syn Maximum Security (IRE) sa umiestnil v Black Type a pripúštal ešte minulý rok vo Francúzku.

 

Pri debute v úlohe plemenníka Robinsona čaká bývalá reprezentantka stajne Autoopravovňa Strnisko Yucca (IRE), Kôň roka na Slovensku v roku 2011. Je dvojnásobnou Listed víťazkou a mnohonásobnou víťazkou dostihov prvej kategórie.

 

Žrebec začína svoju chovnú kariéru po pôsobení prevažne v strednej Európe. Preukázal však tvrdosť počas mnohých rokoch na dostihovej dráhe. Dokázal zvíťaziť vo viacerých dostihoch prvej kategórie a pochádza z dobrej rodiny, ktorá dokázala vyprodukovať opakovane kone Gr.1 kvalít.  Je nositeľom rýchlosti, čo môže byť atraktívne v jeho zaradení do chovu.

 

Robinson Cruso bude pôsobiť v Belej pri Martine za pripúštací poplatok 100+200 eur.

 

Kontakt: Ján Kuchárik 0905 815 669, Ján Madarász 0904 538 267

 

 

Patricia Imrišková

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený