Radek Holčák: "Cenu neprezradím, ale môžem povedať, že na to, čo Intisari vie, naozaj nebol drahý..." (foto Karel Juda)

Víťaz Veľkej ceny Slovenska Intisari nebol drahý na to, čo vie

Tretí rok v rade triumfoval na Veľkej cene Slovenska ako vrchole medzinárodného dostihového podujatia Turf-gala v Bratislave kôň s ratingom podľa Racing Postu nad 100 libier, čo je hranica širšej európskej špičky. Po krajanoch Trip To Rhodosovi (najvyššia známka 111) a Meandrem (dokonca maximálne vysvedčenie 122) sa presadil ďalší český hosť Intisari s vrcholnou životnou hodnotou "len" 103.
  

Reprezentant Jiřího Posáda, ktorý svoju stajňu Monte Negro pomenoval podľa Čiernej Hory, dominanty v okolí bydliska, je typickým príkladom kúpy "koňa na kľúč" zo zahraničného pôsobiska už počas kariéry a mimo dražobného diania. Vo väčšine takýchto prípadov pritom zohrávajú informátorskú úlohu tzv. pracovní jazdci - legionári so zachovanými väzbami na domovinu, takže záujemcovia nekupujú "mačku vo vreci".

 

Päťročný hnedý valach Intisari ešte v septembri ako zverenec Gera Lyonsa behal pre Seana Jonesa. Zo "zeleného ostrova" do filiálky Sihla rodinnej centrály Valencio vo Veľkých Karloviciach pri Vsetíne a horskom hraničnom prechode Makov pricestoval ku koučovi Radkovi Holčákovi s bilanciou 10 štartov, 3 prvenstvá, zárobok 66 065 eur. Už stihol pridať 200 000 Kč (októbrová dvojmíľová pražská Cena prezidenta republiky) a dovedna 18 500 eur tento rok v Bratislave (3500 eur za generálkovú Veľkú májovú cenu a 15 000 eur za nedeľňajšiu VCS - zhodne 2400 m).

  

Intisariho stiahli z aukcií v októbri 2015 aj 2016, v októbri 2013 stál na dražbe 40 000 eur, vtedy ešte mal iba rok, čiže bol pred kariérou.

 

"Cenu neprezradím, ale môžem povedať, že na to, čo Intisari vie, naozaj nebol drahý. Kúpa koňa zo stajne je vždy rizikom, lebo väčšinou si buď jeho tím myslí, že výkonnostne už vyššie nepôjde a treba to zúročiť na vrchole, alebo je tam nejaký skrytý problém. Snažili sme sa to preverovať zo všetkých strán a dostupných zdrojov, máme tam svojich ľudí a najmä spriazneného agenta, ktorý stále ´šmejdí´ po niečom výhodnom a dáva nám zaujímavé tipy na možné posily. Aj tak som však stále tŕpol, čo napokon vyvstane, lebo tie financie naozaj boli pod úrovňou predvádzaných schopností. Zatiaľ však, zaplať pánboh, kôň šliape a všetko je v poriadku. Akurát je trochu horšie voditeľný v dostihoch a ťažko sa dostáva do kondície," povedal pre agentúru SITA kouč Radek Holčák.


  

"Pri ďalšom menežovaní budeme vychádzať z potrieb Intisariho. Máme v pláne European Jockey´s Cup - Veľkú cenu českého turfu 2. septembra v Prahe a St. Leger Italiano 28. októbra v Miláne. Nebránime sa ani nejakým termínovo bližším štartom, ale uvidíme, ako Intisari zregeneruje. Určite vynecháme Zlatý pohár vo Veľkej Chuchli, lebo nehodláme behať o ´tašku hrušiek´, v hre je však Zlatý pohár 16. júla v Bratislave," predznamenal Radek Holčák.

 

Odchovanec subjektu Westminster Racehorses Intisari v nedeľu v Starom háji triumfoval v lejaku na mäkkej pôde za 2:36,94 min o krk po tuhom boji s domácim rekonvalescentom Oriental Skyom, pred vynechaním sezóny 2016 hrdinom petržalského klasického St. Legeru.


"Boli to parádne dostihy, na mäkkej pôde poctivo rozbehnuté, ako to má byť. My sme mali dobrú pozíciu a všetko nám vychádzalo. Akurát vo finiši Oriental Sky prišiel k nám do kontaktu, hodil nás smerom k bariére. Intisarimu po tomto poškodení chvíľu trvalo, kým sa znova rozbehol, ale je to pán kôň, zabojoval a dal to. Som rád, že som ho ani nemusel udrieť bičom. Bolo to super. Po rozbitej dráhe sa koňom horšie cvála, Intisari by však aj na takej vyhral ľahšie nebyť toho natlačenia sa od súpera. To sa však stáva, kone sa zvyknú krútiť, je potom na komisii, aby to posúdila. Určite si tento úspech vážim, veď Veľká cena Slovenska je u nás druhá najvýznamnejšia po derby. Čakal som na úspech na nej jedenásť rokov od triumfu s Vadualom a dúfam, že nebudem ďalších jedenásť. Je to aj vec šťastia," povedal slovenský džokej Zdenko Šmida pre videosekciu webu TurfSport.eu.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený