Veľká pardubická bez slovenských koní, v akcii Matuský a Kousek

Dvadsať adeptov - sedemnásť českých a traja francúzski - sa v nedeľu 8. októbra o 16.40 h postaví na štart 127. Veľkej pardubickej s Českou poisťovňou (steeplechase cross-country, Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, celková dotácia 5 miliónov Kč - v prepočte približne 192 500 eur), najznámejších skokanských dostihov pevninskej časti Európy. Majiteľ víťaza získa prémiu 2 milióny Kč, cca 77 000 eur. Štartovú listinu v piatok uzavrel a zverejnil Jockey Club ČR, národná turfová autorita.
  

Dvaja slovenskí jazdci dostali angažmány od domácich realizačných tímov: džokej Lukáš Matuský povedie pôvodného víťaza edície 2015 Nikasa a džokej Jiří Kousek bude v sedle Universe of Gracieho. Nikas má stávkový kurz 20 (Tipsport) a Universe of Gracie 12.


  

Štyridsaťdvaročný rodák z Dunajskej Stredy Kousek dosiaľ štartoval na "Veľkej" deväťkrát. V minulosti bol dvakrát druhý (Hirsch 2008, Ronino 2012). Tridsiatnik Matuský, ktorý pochádza zo Šajdíkových Humeniec, sa minulý rok chystal na svoju tretiu účasť, ale zo zdravotných dôvodov napokon chýbal. Aj predvlani prišiel o štart pre úraz, utrpel ho týždeň predtým vo švajčiarskom Maienfelde. Pred dvanástimi mesiacmi sa zranil v sobotu práve v Pardubiciach.


  

Na dráhe najlepšieho z októbra 2015 Nikasa, aktuálneho Matuského štvornohého partnera, v januári 2016 diskvalifikovali pre pozitívny výsledok antidopingovej skúšky. Zistenými látkami boli kofeín a teobromín obsiahnutý napríklad v kakau a čokoláde. V Nikasovom organizme sa nachádzalo len stopové množstvo. Povolená hranica teobromínu je 2 mikrogramy na mililiter moču a prítomných bolo 2,89, pričom tabuľková možná nepresnosť merania je 0,506. Tolerancia u kofeínu je nulová. Prvenstvo ex post získal ďalší domáci kôň Ribelino (dž. Pavel Kašný). Stromský sa vtedy definitívne stal azda najväčším smoliarom v histórii týchto dostihov. V roku 2008 precválal s belušom Amant Grisom cieľom na prvej priečke, ale o niekoľko minút ich diskvalifikovali za preukázané nedodržanie trate. Po 24 mesiacoch skončila táto dvojica extrémne tesne druhá.


  

Prvenstvo bude obhajovať hostiteľ Charme Look zo stajne Orling rodiny Duškovcov. Namiesto Jana Faltejska však so zverencom Martiny Růžičkovej dostane príležitosť spomenutý Stromský. Faltejsek, ktorý môže dosiahnuť piaty triumf, spojí svoje sily s francúzskym Virtusom d´Estruval. Minulý rok sa presadil po čistom hetriku s českou tempárkou Orphee des Blins (2012 - 2014) a štvrtým úspechom sa v historickom poradí dotiahol na druhé miesto k Nemcovi Petrovi Gehmovi a krajanovi Václavovi Chaloupkovi za legendárneho Josefa Váňu st. (8 víťazstiev). Charme Look je miernym favoritom s hodnotou 3,75, nasleduje Virtus d´Estruval - 4.


  

Dávnejšie bolo známe, že Váňa senior ani tento rok nebude na "Veľkej" v akcii - už tretiu sezónu v rade. Neuvažuje však o konci kariéry. "Keď sa mi pozriete na pupok, tak tento rok asi nie som pripravený na to, aby som štartoval. Nehádžem však flintu do žita. Ak sa mi s lekármi podarí zažehnať moje problémy, rád si na to ešte sadnem, lebo stále denne jazdím tri kone na tréningoch," povedal pre Radiožurnál 64-ročný Váňa, ktorý od sezóny 1985 má za sebou 28 vystúpení a dosiahol 8 prvenstiev (Železník 1987, 1988, 1989 a 1991, Vronsky 1997, Tiumen 2009, 2010 a 2011). Naposledy bol pri tom pred tromi rokmi, so spomenutým Tiumenom skončil šestnásty. Váňov rovnomenný syn sa pokúsi uspieť s Ange Guardianom, vlani druhým.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený