Prvý z cieľa Veľkej pardubickej 2015 Nikas k trénerovi Olehlovi

Prvý z cieľa Veľkej pardubickej steeplechase 2015 Nikas bude vo svojej dostihovej kariére pokračovať už ako zverenec Čestmíra Olehlu. Do severomoravskej Svetlej Hory odišiel od trénera Stanislava Popelku z centrály Hvozd. Zmena je už uvedená aj v databáze Jockey Clubu ČR.
  

Momentálne 12-ročný hnedý valach Nikas reprezentuje stajňu Castor hodinára Petra Kupku z Olomouca. Má bilanciu 45 štartov, 7 víťazstiev, zisk 1 961 050 Kč. Po triumfe na predvlaňajšej "Veľkej" ho dodatočne diskvalifikovali pre dopingový nález. Vlaňajšiu VP nedokončil. Olehla má na konte šesť triumfov, a to zásluhou Železníka (1987, 1988, 1989 a 1991) a nemenej slávnej Registany (2003 a 2004).


  

Nedávno sa zmierom s hodnotou 2,34 milióna Kč pred Okresným súdom v Přerove skončila spomenutá dopingová kauza. So žalobcami - Kupkom, Popelkom a džokejom Marekom Stromským - sa dohodla spoločnosť Troubecká hospodárska. Žalujúca strana tvrdila, že zakázané látky, pre ktoré Nikasa dodatočne diskvalifikovali, sa do organizmu zvieraťa dostali krmivom z produkcie uvedenej firmy, pričom v ňom nemali byť obsiahnuté. Rovnaký nález mal Nikasov sparing Čáriray ako pôvodný víťaz Krištáľového pohára o 200 000 Kč v Pardubiciach o deň skôr. Samotná Veľká pardubická mala celkovú prémiu 5 miliónov Kč, z toho pre vlastníka prvého v cieli 2 milióny Kč. Tréner aj jazdec dostávajú od majiteľa podiel - každý minimálne vo výške 5 %.


  

V tom čase 10-ročný Nikas mal vo vzorke z 11. októbra 2015 stopové množstvo kofeínu a teobromínu obsiahnutých napríklad v kakau a čokoláde. Povolená hranica teobromínu je 2 mikrogramy na mililiter moču a prítomných bolo 2,89, pričom tabuľková možná nepresnosť merania je 0,506. Tolerancia u kofeínu je nulová. Popelka uviedol, že zakázané látky sa dostali do organizmu Nikasa aj Čáriraya v krmive, čo zistil na základe spätného rozboru, predložil aj znalecký posudok. Víťazom VP 2015 sa ex post stal administratívne tiež český hnedý valach Ribelino (dž. Pavel Kašný) pre stajňu Lokotrans Karla Jalového a v opatere Stanislava Kovářa.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený