Pôvodný víťaz Veľkej pardubickej 2015 Nikas dobehal

Dodatočne diskvalifikovaný pôvodný víťaz Veľkej pardubickej steeplechase 2015 Nikas sa už neobjaví na dostihových dráhach. Hnedý valach z českej stajne Castor Petra Kupku odchádza na penziu k Lubošovi Urbánkovi do Újezdu. Informáciu priniesol web iSport.Blesk.cz. "V dvanástich rokoch má Nikas právo na odpočinok. Zaslúži si ho. Vo výbehu bude dávať pozor na mladé kone," povedal hodinár Kupka.
  

Nikas podľa databázy Jockey Clubu ČR absolvoval - prevažne nad skokmi - dovedna 48 štartov, z ktorých vyťažil 7 prvenstiev a zárobok 1 977 050 Kč, v prepočte približne 77 350 eur. Mohlo to byť o 2 milióny Kč viac. Po triumfe na predvlaňajšej "Veľkej" však mal pozitívny dopingový nález. Vlaňajšiu ani tohtoročnú (tú už ako zverenec Čestmíra Olehlu vo Svetlej Hore) nedokončil.


  

Nikas mal vo vzorke z 11. októbra 2015 stopové množstvo kofeínu a teobromínu obsiahnutých napríklad v kakau a čokoláde. Povolená hranica teobromínu je 2 mikrogramy na mililiter moču a prítomných bolo 2,89, pričom tabuľková možná nepresnosť merania je 0,506. Tolerancia kofeínu je nulová. Tréner Stanislav Popelka vyhlásil, že zakázané látky sa dostali do organizmu koňa v krmive, čo zistil na základe spätného rozboru, predložil aj znalecký posudok.


  

Kauza sa v právnej rovine skončila na Okresnom súde v Přerove zmierom s hodnotou 2,34 milióna Kč. So žalobcami - Kupkom, Popelkom a džokejom Marekom Stromským - sa takto dohodla spoločnosť Troubecká hospodárska. Žalujúca strana tvrdila, že zakázané látky, pre ktoré Nikasa dodatočne diskvalifikovali, sa do organizmu zvieraťa dostali práve krmivom z produkcie uvedenej firmy, pričom v ňom nemali byť obsiahnuté. Rovnaký nález mal Nikasov sparing Čáriray ako pôvodný víťaz Krištáľového pohára o 200 000 Kč v Pardubiciach o deň skôr.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený