Nikasov tím s odškodným 2,34 milióna Kč

Zmierom s hodnotou 2,34 milióna Kč, v prepočte približne 86 600 eur, sa pred Okresným súdom v Přerove skončila dopingová kauza českého dostihového koňa Nikasa, pôvodného víťaza Veľkej pardubickej steeplechase 2015. So žalobcami - majiteľom Petrom Kupkom, trénerom Stanislavom Popelkom a džokejom Marekom Stromským - sa dohodla spoločnosť Troubecká hospodárska. Žalujúca strana tvrdila, že zakázané látky, pre ktoré Nikasa dodatočne diskvalifikovali, sa do organizmu zvieraťa dostali krmivom z produkcie uvedenej firmy, pričom v ňom nemali byť obsiahnuté. Informácie sú z webu iDnes.cz.
  

Kupka dostane 1,5 milióna Kč za majetkovú ujmu a 250 000 Kč za nemajetkovú ujmu, Popelka dovedna 350 000 Kč a Stromský 240 000 Kč. Rovnaký nález mal Nikasov sparing Čáriray ako pôvodný víťaz Krištáľového pohára o 200 000 Kč v Pardubiciach o deň skôr. Samotná Veľká pardubická mala celkovú prémiu 5 miliónov Kč, z toho pre vlastníka prvého v cieli 2 milióny Kč. Tréner aj jazdec dostávajú od majiteľa podiel, a to každý minimálne vo výške 5 %.


  

V tom čase 10-ročný hnedý valach Nikas zo stajne Castor hodinára Kupku z Olomouca mal vo vzorke z 11. októbra 2015 stopové množstvo kofeínu a teobromínu obsiahnutých napríklad v kakau a čokoláde. Povolená hranica teobromínu je 2 mikrogramy na mililiter moču a prítomných bolo 2,89, pričom tabuľková možná nepresnosť merania je 0,506. Tolerancia u kofeínu je nulová. Kouč Popelka uviedol, že zakázané látky sa dostali do organizmu Nikasa aj Čáriraya v krmive, čo zistil na základe spätného rozboru, predložil aj znalecký posudok. Víťazom VP 2015 sa ex post stal administratívne tiež český hnedý valach Ribelino (dž. Pavel Kašný), ktorý reprezentuje stajňu Lokotrans Karla Jalového a pripravuje ho Stanislav Kovář.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený