Hipodróm v pražskej Veľkej Chuchli ovládol Radovan Vítek

Rodina miliardára Radovana Vítka získala väčšinový podiel na spoločnosti Turf holding, ktorá cez ďalšie firmy ovláda hipodróm v pražskej Veľkej Chuchli. Na pokračovaní dostihov v tejto lokalite to podľa Petra Drahoša, člena predstavenstva Turf Praha z portfólia Turf holding, nič nezmení.

 

Podľa dostupných informácií je cena približne 170 miliónov Kč, v prepočte cca 6,6 milióna eur. Developer a realitný magnát Vítek sa vyjadril, že kúpa nesúvisí s jeho podnikateľskými záujmami - zrealizoval ju pre manželku a dcéru, ktoré sa venujú parkúrovému skákaniu.

 

Šéf Jockey Clubu, dostihovej autority ČR, Jiří Charvát už 17. novembra informoval členov rady tejto organizácie, o záujme Marie Vítkovej, manželky Radovana Vítka, získať podiel v spoločnosti Turf Praha (z troch štvrtín ju vlastní Turf holding), stopercentného majiteľa TMM s.r. o., prevádzkovateľa dostihov v Prahe a tiež firmy Toto.cz, ktorá pod obchodnou značkou Betino prijíma dostihové stávky na všetkých českých hipodrómoch.

 

Turfová sekcia internetovej prezentácie Fitminu pripomenula, že TMM vlastnila hipodróm od 18. októbra 2001, keď uhradila sumu za kúpu konkurznej podstaty akciovky Dostihové závodisko po jej krachu.

 

"Je to taký vianočný darček pre Marušku," vyhlásil Vítek pre Forbes. Rovnaký zdroj konkretizoval, že získaný podiel je na úrovni 93,6 %. "Tradíciu dostihov jednoznačne zachováme. Počas budúceho roka predstavíme novú víziu závodiska, z ktorého chceme vybudovať veľký a moderný jazdecký areál," skonštatovala Marie Vítková v komuniké.

 

"Osud dostihov v Prahe je v rukách tretieho najbohatšieho Čecha," napísal na svojom facebookovom blogu český dostihový publicista so slovenským pôvodom Martin Cáp.

 

Vítkova manželka Marie sa nedávno snažila získať pozemky pod závodiskom vo Veľkej Chuchli. Podľa vyjadrenia jej právnika pre Hospodárske noviny to bolo s úmyslom vybudovať moderný areál pre konské športy, rovinové dostihy a parkúrové skákanie. Končiaci minister pôdohospodárstva Marian Jurečka však rozhodol, že pozemky si ponechá štát. Ďalší osud určí nový minister Jiří Milek.

 

Vo Veľkej Chuchli sa dostihy konajú od roku 1906. Od roku 1920 je to hlavné české závodisko, na ktorom sa behajú najvýznamnejšie rovinové dostihy. Od roku 1953 sa vo Veľkej Chuchli konalo 11 500 cvalových dostihov, polovica z celkového počtu na českom území.

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený