Domáci No Time To Lose víťazom Veľkej pardubickej steeplechase

Domáci 8-ročný hnedý valach s britským pôvodom No Time To Lose s 26-ročným džokejom Janom Kratochvílom a stávkovým kurzom 7 sa v nedeľu v čase 9:39,98 min s náskokom 1,5 dĺžky stal víťazom 127. Veľkej pardubickej s Českou poisťovňou (steeplechase cross-country, Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, celková dotácia 5 miliónov Kč - v prepočte približne 192 500 eur), najznámejších skokanských dostihov neostrovnej časti Európy. Zverenec legendárneho Josefa Váňu st. získal pre svojho majiteľa - DS Paragan - prémiu 2 milióny Kč, cca 77 000 eur. Spomenutý 64-ročný Váňa sa raduje zo svojho jubilejného 10. trénerského úspechu, v sedle chýbal už tretiu sezónu v rade.
  

Druhý skončil dlho vedúci a pred cieľovou rovinkou pocitovo za triumfom cválajúci francúzsky Urgent de Gregaine (dž. Felix de Giles, 15) a tretia o 8 dĺžok za ním bola hostiteľka Delight My Fire (dž. Niklas Lovén, 12). Z dvojice angažovaných slovenských džokejov v českých službách sa napokon zapojil do akcie len Jiří Kousek a s Universem of Gracie (27) obsadil šieste miesto. Džokej Lukáš Matuský už tretí rok absentoval pre zranenie, ktoré utrpel krátko pred "Veľkou". Mal viesť pôvodného a neskôr pre dopingový nález diskvalifikovaného hrdinu ročníka 2015 Nikasa (22). Smoliara Matuského zastúpil domáci Petr Tůma a táto improvizovaná dvojica sa nedostala do cieľa.


  

Najviac tipovaný český obhajca prvenstva Charme Look (dž. Marek Stromský, 2,25) takisto nedokončil. Pre nevyhovujúco mäkkú pôdu neštartoval francúzsky spolufavorit Virtus d´Estruval, ktorého by aj v prípade účasti nepobádal avizovaný džokej Jan Faltejsek - odstavili ho problémy s chrbtom. Do cieľa sa dostalo osem z devätnástich adeptov. Len v troch prípadoch z jedenástich znamenali stopku pády koňa či jazdca: na Taxise takto skončili Pareto (jazd. Pavel Složil ml.) a Templář (dž. Kevin Guignon) a na následnej Írskej lavici Songe d´Estruval (dž. Colm McCormack). Ďalších ôsmich uchádzačov ich jazdci zadržali.


  

Postupne nahor ťahaný No Time To Lose vlani v rámci tohto mítingu triumfoval na tradičnej sprievodnej Cene Vltavy kratšej o 2400 m. Tento rok bol druhý v kvalifikačných súpereniach v máji aj auguste. "Nástup Francúza bol úžasný, ale možno až príliš odvážny. Záver bol nádherný. Vedel som, že máme dobrého koňa. Je však skvelé, že sa po vlaňajšom triumfe na Cene Labe dokázal No Time To Lose takto rýchlo presadiť na Veľkej pardubickej. Dnes zvíťazil ten najlepší a ja som rád, že bol náš," skonštatoval Váňa senior podľa webu Galopp-Reporter.cz. "Takto ťažké podmienky už dlho neboli, ale No Time To Lose je ´borec´. Po Havlovom skoku som si myslel, že bude bojovať o štvrté-piate miesto, on však tie ´klasiky´ po tráve vie. Boli tam nejaké chybičky, Taxis však skočil ako malinu. Ešte pri poslednom skoku som si hovoril, že Francúz je príliš ďaleko, ale No Time To Lose ukázal super koncovku. Veriť som začal asi 100 metrov pred cieľom, keď už som bol vpredu. Veľmi ďakujem celému tímu, lebo za týmto úspechom je veľa práce," povedal Kratochvíl.


  

Slovensko nemalo štvornohé zastúpenie tretiu sezónu za sebou, pričom nedávno bolo v hre tri roky v rade po dlhej odmlke. V roku 2012 Le Jackpot (MPL Racing, tr. aj dž. Jaroslav Brečka) finišoval pätnásty, bol prvým štartujúcim koňom administratívne zo SR od roku 1996 (Voves). V sezóne 2013 Brečka, hrdina "Veľkej" 1992 so senickým Quirinusom, na trati zastavil Bodyguarda (maj. OMS, tr. Michal Ročák). V roku 2014 Cardam (rovnaké "konexie" ako Le Jackpot) skončil trinásty. Tento rok figurovali medzi prihlásenými 10-ročný ryšavý valach s írskym pôvodom Love The Win (maj. Finch SK, tr. Andrea Broszová) a 9-ročný tmavohnedý valach nemeckej proveniencie Vive Paolo (maj. Loko Trans Slovakia, tr. Ján Cagáň), ale počas sezóny nesplnili podmienky na štart.


  

Štyridsaťdvaročný rodák z Dunajskej Stredy Kousek v minulosti štartoval na "Veľkej" deväťkrát. Najlepšie bol dvakrát druhý (Hirsch 2008, Ronino 2012). Tridsiatnik Matuský, ktorý pochádza zo Šajdíkových Humeniec, sa minulý rok chystal na svoju tretiu účasť, ale zo zdravotných dôvodov napokon chýbal. Aj predvlani prišiel o štart pre úraz, utrpel ho týždeň predtým vo švajčiarskom Maienfelde. Pred dvanástimi mesiacmi sa zranil v sobotu práve v Pardubiciach, tentoraz dokonca až v nedeľu.


  

Výsledok nedeľňajších skokanských dostihov 127. Veľká pardubická s Českou poisťovňou (steeplechase cross-country, Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, celková dotácia 5 miliónov Kč - v prepočte približne 192 500 eur):
  
   1. No Time To Lose (maj. DS Paragan, tr. Josef Váňa st., dž. Jan Kratochvíl, 7) ČR, 2. Urgent de Gregaine (dž. Felix de Giles, 15) Fr., 3. Delight My Fire (dž. Niklas Lovén, 12) ČR, 4. Zarif, 5. Ange Guardian, 6. Universe of Gracie, 7. Bridgeur, 8. Kasim, nedokončili: Eldorado, Charme Look, Mauglí, Nikas, Pareto, Power Zar, Sixtyseven, Songe d´Estruval, Templář, Ter Mill, Val de Guye
  
   Čas: 9:39,98 min
  
   Výrok rozhodcov: iste 1,5 dĺžky - 8 - 16 - 11 - 7 - ďaleko - ďaleko

 

Miki Kočan

SITA

Diskusia k článku

Pre prispievanie musíte byť prihlásený